GirişimcilikPUSULA Ticaret & Pazarlama
Trend

Pazarlama; ticaretinizde mutlak odağınız olmalı

Akıllı ticaret insanı pazarlama yeteneğine sahiptir ve bu yetenek öğrenilebilir.

Standart bir ticaretin üç ana öğesi vardır;

  • Üretim
  • Pazarlama
  • Operasyonlar

Bu üç öğe içerisinde bir çok departman barındırır.

Üretim çatısı altında; kalite kontrol departmanları, üretim departmanları, araştırma ve geliştirme departmanları, paketleme örnek olarak verilebilir.

Pazarlama; bazı firmalarda müşteri departmanı ya da satış departmanı gibi bölümleri barındırabilir. Ama genelde tek başına olmalıdır. Sebebini birazdan açıklayacağım.

Operasyonlar; muhasebe, finans, lojistik, idari işler gibi departmanları barındırır.

Şimdi bu üç ana öğeyi beraber irdeleyelim. Genelde ticari oluşumlarda bu öğelerin dağılımı aşağıdaki gibi olmaktadır;

Örnek Dağılımlar

  • Üretim: %25
  • Pazarlama: %10
  • Operasyonlar: %65
  • Üretim: %25
  • Pazarlama: %20-25
  • Operasyonlar: %50-55

Önem derecesine bakıldığında şimdi yavaş yavaş ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum.

Başarılı ve zengin iş adamlarının kurduğu ve genelde ülke sınırlarını aşan şirketler de tam anlamıyla aşağıdaki gibi oranlar mevcuttur.

Olması Gereken!

ÜRETİM: %20-25

PAZARLAMA: % 55-60

OPERASYONLAR: %20

Yapılan işin temeline göre yüzdeler değişir. Örneğin bir lojistik firması ise tabi ki lojistik önem yüzdesi daha fazla olacaktır. Ya da bir mali müşavirlik firması ise muhasebe departmanı daha büyük öneme sahip olacaktır. Ama pazarlama asla çekirdek departmandan daha az önemde olamaz. Çünkü kasaya para PAZARLAMA ile girer.

Ürün ya da hizmetiniz ne kadar mükemmel olursa olsun PAZARLAMA’ da iyi değilseniz zengin olamazsınız. Ya da başarılı bir ticaretiniz olmaz. Pazarlamaya verilen önem sizi ya zengin ya da yoksul bir iş insanı yapar. Yine bir iş insansınızdır. Ama bir tanesi zengindir, bir tanesi ise sadece günü kurtarır.

Bu yazımı okuyan iş insanlarında özel ricam; pazarlama kavramını ticaretinizin çekirdeğine yerleştirmeleridir.  İş dünyasında ne kadar iyi bir insan olduğumuz değil, ne kadar iyi bir pazarlama bilgisi, yeteneği ve tecrübesine sahip olduğumuz kasamıza parayı sokuyor.

İyi bir ürün ya da hizmetimiz olabilir ama kasamıza para girmedikten sonra bir anlam ifade etmiyor! Eğitimlerim de anlattığım demografik ve psikografik yapılarına göre belirlediğimiz hedef kitlenize ulaşabilmek için fayda-özellik çalışması, ihtiyaç tespit çalışmalarını muhakkak yapmamız gerekiyor.

Yazımızda operasyonel departmanlar olmamalı anlamı çıkmamalıdır. Ama kasaya para girmedikten ve maaşlar ödenmedikten sonra en kaliteli elemanı ne kadar işin içerisinde tutabilirsiniz?

Şirketiniz de, çok satış yapıldığından dolayı hizmet vermekte zorlanan müşteri temsilcisini, satış yapamayan satış temsilcisine tercih edersiniz. İkisi de kötüdür ama birisi daha kötüdür.

Şirketlere pazarlama danışmanlığı verirken genelde pazarlama kısmında zorlandıklarını bilirim. Rakamlarda bunu gösterir. Onlarla ürününü ya da hizmetini nasıl daha iyi yapabileceği, üretim koşullarını nasıl daha iyileştirebileceği konularını sona bırakarak ( ki onlara da bakılmalı ama sonra! ) esas çekirdek konu pazarlama üzerine çalışma yaparız .

FEBE stratejileri var mı? Nasıl bir BSÖ kullanıyorlar? Müşteri yaşam boyu değeri nedir? Müşteri ilişkileri nasıl? Backend stratejileri için kaç ürünleri var? Hangi ürün paket stratejilerini kurguladılar? Hedef kitlesi doğru tespit edilmiş mi? Sektör analiz raporları var mı? Market analiz sorularının cevapları neler? Mesajları ne? Hangi araç ile mesajlarını iletiyorlar? Hedef kitlesini kendi ekosistemi içerisine katabilmişler mi? Nasıl? Dönüşümler de ölçeklendirme yapılabiliyor mu?

Bir ticari yapı sadece birkaç haftada hatta bazen birkaç günde müşteri sayısını, cirosunu ikiye, üçe bazen ona katlayabilir. Ama doğru pazarlama ile!

Burada ilginç bir pazarlama örneği vermek istiyorum;

Özellikle pandemi sürecinde patlayan ama yıllardır çocuk ve gençlerin gözbebeği online oyun sites; STEAM…

Steam bir oyun dağıtım platformu.. Mayıs 2016 tarihinden itibaren 125 milyon üyeye sahip ve 2019 yılından itibaren 30binden fazla oyun barındıran bir site. Wikipedia sayfası için tıklayın!

Bununla birlikte konumuz steam değil. Konumuz ALGIDA dondurma üreticisi… Hedef kitlesinde ayırdığı gençler için bir pazarlama çalışması yapıyor. Aile boyu dondurmaların paketlerinin içine belirli kodlar ekleyerek steam hediye kartı veriyor, böylece gençler aile boyu ürünler içindeki kodlar vasıtasıyla oyun satın alabilecekleri puanları biriktirebilmek için ailelerine belirli dondurma çeşitlerinden almak için tabii ki baskı! yapıyor.

Bu tarz birliktelikler “pazarlama stratejileri” n de mevcut. Bunlara multi vendor joint ventures adı veriliyor. Pazarlama da başka markaların gücünü kullanmak için yapılan birliktelikler…

Aynı pazarlama çalışması instagram gibi sosyal medya platformlarında “celebrity” adı verilen ünlüleri kullanan şirketler içinde örnek olarak verilebilir.

Sonuç olarak; pazarlama konusunda yapılabileceklerin sınırı yok.

Ana başlıkları edinebileceğiniz ve örneklerle anlatımlarımın gerçekleştiği online “Zengin Pazarlamacı” eğitimimim de tüm detayları anlatıyorum. %85 indirimle satın alabilirsiniz.

Pazarlama kategorimizi takip edin.

Aşağıdaki Satın Al butonuna tıklayarak Pazarlamanın hap şeklinde inceliklerini zamandan ve mekandan bağımsız online kurs olarak öğrenebilirsiniz!

Keyifli seyirler!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu