EğitmenlikGirişimcilikİş & TicaretKişisel GelişimKoçlukMentörlükPazarlamaSatış

İnsanlara yardım ederek para kazanmanın 8 adımı

İstediğiniz sonuçları elde etmek için bu adımları takip edin!

Hayatınızda sonuç elde etmenin 4 basamağı vardır;

Düşünceler duygulara, duygular, aksiyona ve aksiyonlar sonuçlara dönüşür. Düşünce ve duygular geçmiş programlarınızdır. Eğer geçmiş programlarınızı değiştirmek konusunda yeterince hevesli olmazsanız hep aynı şeyleri yapacaksınız. Yani aksiyon aynı olacak. Aksiyon kısmı aynı olunca da farklı sonuçlar elde edilemeyecek. Hep birbirine benzer sonuçlar…

O zaman şimdi geriye doğru gidelim.

Sonuçlar aksiyonlardan oluşur. Aksiyonlar duygular ile tetiklenir. Ama çekirdekte yani merkezde olan değişim DÜŞÜNCE DE başlamalıdır. Çünkü duygular düşüncelerle oluşur.

Değişimin merkezine düşünceleri koymamız gerekiyor. Herkes düşüncelerinden sorumludur. İnançlarınızı ve hayata bakış açınızı sorgulamalısınız. Örneğin para… Kazanmak isteyen herkesin istediğinden çok daha fazla para var piyasalarda. Ama eğer “ben para kazanamam“, ya da “para kirlidir“, “para insanı bozar“, “zenginler kötüdür” gibi düşünce kalıplarınız var ise bunlara inanmaktan hızlı bir şekilde vazgeçmenizi tavsiye ederim.

Bu yazımda okuyacağınız 8 adım;

 1. Zenginlik ve para konusundaki düşüncelerinizi değiştirin
 2. Bir acı ya da problemi çözün
 3. Siz hangi problemi çözmek istersiniz?
 4. Kendinizi tanıtın
 5. İnsanlar neden sizden alsın?
 6. Bir müşteri ile başla
 7. Gelirinde sınır olmasın
 8. Aksiyon al

Gelin şimdi adımların birincisini beraber inceleyelim;

1. Zenginlik ve para konusundaki düşüncelerinizi değiştirin

Konu para değildir. Konu insanın kendisidir. Herkese yetecek kadar para var. Para kazanamayan, zenginlik yaratamayan, hayatını idame ettirmenin ötesinde bir gelir standardı yakalayamamış insanları dinlemekten, onlara inanmaktan vazgeçin. Hatta eğer paranın sizin için önemli olmadığını düşünüyorsanız bilin ki para da aynısını düşünüyor. Ve gelmiyor:).

2. Bir acı ya da problemi çözün

Para her zaman insanlardan kazanılır. İnsanlar 2 türlü sebepten para harcarlar;

 • lüks harcamalar için ( kendini iyi hissetmek için harcanan paralar )
 • Acıdan, problemden kaçınma ( kendini kötü hissetmemek için harcanılan paralar )

Size tavsiyem iki numara. İnsanların sorunlarını çözerek para kazanmayı tercih edin. Baktığınız her yerde bir problem görebilirsiniz.

Arkadaşlarınız size yakınırken, komşunuz sizinle yaşadığı sorunları paylaşırken, çalıştığınız fabrikada vardiya müdürü size bazı konularda şikayet ederken, sevgiliniz alışveriş yaparken yaşadığı sıkıntıları size anlatırken… Her yerde problem görebilir ve o probleme çözüm üretip para kazanabilirsiniz. Bu konu çok daha detaylı bir şekilde “Zengin Pazarlamacı” video eğitimde işlendi. Detaylar için tıklayın!

3. Siz hangi problemi çözmek istersiniz?

Tamam, artık problem görme yeteneği edindiğinizi düşünüyorsunuz. Ama şimdi sırada hangi probleme odaklanmanız gerektiği var. İşte bu da 3H‘den geçiyor;

HEART – HEAD – HAND

Biraz açalım;

HEART (kalp): Neyi önemsiyorsunuz?, Bu hayatta tutkunuz, amacınız nedir? Sizin için önemli olan değerler nelerdir? Kalbinizle o sorunu çözmek istemelisiniz. Problemin çözümüne kalbinizi, aşkınızı katarsanız saatlerin, harcadığınız emeğin, enerjinin sınırı olmaz, hiç bir önemi kalmaz. Sadece geriye çözmek kalır.

HEAD (akıl): Bilgi. Bilginizin olduğu alanlarda yaşanılan sorunları çözmeye odaklanın. Daha da kolaylaşır.

HAND (beceri): Yetenekli olduğunuz alanları tercih edin. Hızınız artacaktır.

Bulduğunuz çözüm gerçek dünyada insanların işine yaramalıdır. Aksi taktirde çözümünüz için ödeme alamazsınız.

En nihayetinde; kalbiniz, bilginiz ve yeteneğiniz insanların talebini karşılamalı…

4. Kendinizi tanıtın

Telefonunuzu verin, kartvizitinizi verin, e-postanızı verin. Her zaman ulaşılabilir olun. Kendinizi her platformda tanıtın. Hangi sektörde ya da hangi pazardaysanız sizi bilmelerini sağlayacak tüm faaliyetleri eksiksiz gerçekleştirin.

Aşağıdaki iki soruyu muhakkak cevaplamalısınız!

 1. İnsanlar sizin çözümünüzü neden satın alsın?
 2. İnsanlar bu çözümü neden SİZDEN satın alsın?

5. İnsanlar neden sizden alsın?

Tek ve sıra dışı olmalısınız. Pazarlama dilinde buna BDÖ denir. Benzersiz değer önermesi. Kendinizi rakiplerinizden, bulunduğunuz sektördeki oyunculardan farklı kılmalısınız.

Hizmetiniz ya da ürününüz; alıcınıza, potansiyel müşteri adayınıza eksiksiz, keskin, tatminkar bir fark oluşturmalıdır. Alıcı bunu hissetmelidir.

Her şeye müşterinizin gözüyle bakmaya başladığınızda çok daha hızlı bir şekilde para kazanabilirsiniz.

6. Bir müşteri ile başla

Dışarı çık ve ödeme alacağın bir müşteri bul. İlk adımı hemen at. Bir müşteri bulduktan sonra aynı formül ile daha fazla sayıda müşterinin sorununu çözmeye başla. Her şey 1 (!) ile başlar ama sonrası sonsuzdur ve çözdüğün problemin ne kadar karşılığı olduğuyla alakalıdır.

7. Gelirinde sınır olmasın

Maaşlı çalışan kesim için çok üzgünüm. Eğer ailesinden bir şey kalmadıysa her zaman refah seviyenin altında bir gelirle hayatını idame edecek. Çünkü zengin ve başarılı insanlar asla parayı zamanla takas etmezler. Ama daha ilk adımda bahsettiğim gibi toplumun %90’ı özgüvensiz ve korkularla, atalarından kalan kaynağı olmayan bilinçaltı kalıpları ile hareket ediyor. Yani sorun merkezde, düşünce de

Zenginlerin gelirinin asla limiti yoktur. Problem çözmekle kalmazlar aynı zamanda problemin çözümünü sistemize ederler. Sistemize etmek ne demek? Kendisi olmadan işin yürümesi demek.

Size ihtiyaç duyulmayan bir ticaret modeline sahip olmayı düşündünüz mü?

Problem tespit edin. Probleme herkesin para ödeyeceği bir çözüm üretin. Bu çözümü ticarileştirin. Ticareti başlatın. Ticaretin devamında başına tecrübeli yetkilileri koyun. Siz kenara çekilin. Paralar gelsin. Bu formül zenginlerin formülüdür.

Kurduğunuz ticarette;

 • Üretim gerekiyorsa başında üretim müdürü, kalite müdürü, yardımcıları, işçileri var.
 • Resmileştirmek için muhasebe departmanı, yardımcıları, şefleri, personeli var.
 • Finans gerekliliklerinde ilgili müdür, yardımcıları, personeller var.
 • Pazarlama gerektiriyorsa ilgili yetkililer
 • Satış gerektiriyorsa ilgili satış mühendisleri, temsilciler, bölge müdürleri, satış müdürleri
 • İthalat ya da ihracat gerektiriyorsa ilgili personel yine var.
 • Ve tüm bu işi yönetmek ve büyütmek için gerekli genel müdürler, ceo, cfo, yardımcıları var.

Eeeee. Size niye gerek var? İşte zengin ve başarılı insanların bakış açısı budur. Sistem kurarlar ve sorumluluk devrederler. Kazançlı Ticaretin Sırlarını öğrenmek isterseniz bu eğitimim için tanıtım sayfasını ziyaret et!

8. Aksiyon al

Korkunun üstesinden gelmeli ve beklenti içerisinde bir hayat yaşamaktan vazgeçmelisiniz. Bu konuda size İçimizdeki Gücün Sırları” video eğitimimi kesinlikle tavsiye ederim. Sıkıştığınız alanlarda nedenlerinizi bulup çözebileceğiniz yegane zihniyet dönüşüm modelini size sunuyorum.

“Ya olursa! ya başıma gelirse!” yaklaşımı sizi gelecekte yaşatır.

“Daha önce şöyle olmuştu, böyle bir şey başıma gelmişti” yaklaşımı ise geçmişte yaşatır.

Ve ikisinde de korkular cirit atar. Korkunun olmadığı tek zaman dilimi vardır. AN!.. Şimdiki zaman… Şu an… Şimdi…

Korkunun karşılığı CESARET‘tir.

Ve cesaret andadır. Zengin ve başarılı insanlarda korkarlar. Onlarda insan.:) Ama tek bir fark var.

Onlar KORKUYA RAĞMEN HAREKETE GEÇERLER!

“HAREKETE GEÇİN! HEMEN! ŞİMDİ! ŞU AN’DA!”

Bu yazımı beğendiyseniz aşağıda yorum bırakmayı unutmayın.

Kişisel gelişim kategorimizdeki yazılarım için tıklayın!

Sitemize üye olmak ve yeni yazılarımın ilk size gelmesi için aşağıdaki bülten ile üye olun!

Erguvan Özbek

Kişisel gelişim eğitmeni. Pazarlama uzmanı. Dijital pazarlama sevdalısı. Konuşmacı. Çözüm üreticisi. Düşünür.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. Merhaba sizin yazılarınızla henüz tanıştım çok ilgimi çekti ve iki gündür bütün paylaşımlarınızı heycanla okuyorum ve telegrama da katıldım.Lakin aşağıda göndermiş olduğum sizin yazınız çalışan ve maaşlı bir insan olarak okuduğum kısım benim enerjimi düşünmesine izin vermesemde insanın aklı takılıyor,ben mi algilayamadim bilemiyorum bunu biraz açıklarsanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.

  Maaşlı çalışan kesim için çok üzgünüm. Eğer ailesinden bir şey kalmadıysa her zaman refah seviyenin altında bir gelirle hayatını idame edecek. Çünkü zengin ve başarılı insanlar asla parayı zamanla takas etmezler. Ama daha ilk adımda bahsettiğim gibi toplumun %90’ı özgüvensiz ve korkularla, atalarından kalan kaynağı olmayan bilinçaltı kalıpları ile hareket ediyor. Yani sorun merkezde, düşünce de…

  1. Merhaba Nermin hn, geribildirim için teşekkürler. Bu paragrafta belki bir anlam bozukluğu olabilir, tekrar gözden geçireyim. Aktarmaya çalıştığım nokta tam olarak şu: Elde ettiğimiz gelir eğer zaman ile sınırlıysa o zaman zengin olma ya da bereketi çekebilme şansımız yok. Ve aynı zamanda kazancımızın sınırı her zaman bize değil, sektöre, patrona ya da başka bir şeye bağlı kalıyor. Diyelim 6bin TL maaş alıyorsunuz. O zaman 24 saatlik geliriniz 200 TL. Üstüne çıkma şansınız yok. Yani en değerli varlığınız zamanınınızın 24 saatini 200 TL’den başka birisine veriyorsunuz demektir. Bir de şöyle bir örnek vereyim. Bir online kurs hazırladınız ve 250 tl’den satıyorsunuz. Yaptığınız reklamlar ve tanınma oranınız doğrultusunda bu kursu isterseniz ayda 100 adet satabilirsiniz, isterseniz 200, isterseniz 1.000. Zaman sınırınız yok. Geliriniz asla zaman sınırlı olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu