Kişisel GelişimKoçlukMentörlükYaşama Dair
Trend

Sözüm kanundur!

Dürüstlük insan olmanın en önemli değerlerindendir. Ağzınızdan çıkan kelimelerin tılsımı, titreşimi vardır. Evrene dağılır ve size geri döner. Neler söylediğinizin farkında olmanız, bilinçli olmanız gerekiyor. En önemlisi sorumluluğunu almanız gerekiyor. Söylenilen ile yapılanın farklı olması insanoğlunun hayatında bu kadar drama olmasının temel sebeplerindendir. Hayat hepimizin bildiği gibi seçimlerden ibarettir. Doğruyu söylemeyi de seçebilirsiniz, yalan söylemeyi de. Hiç fark etmez. Sadece sonuçlarının farklı olacağını bilmeniz lazım. Eğer göğüslemeye hazırsanız ağzınızdan ne çıktığının çokta önemi yoktur. Ama hayatınızın en üst versiyonunu yaşama kararı aldıysanız o zaman önemli hale gelir!

Yalan söylemek

Yalanın beyazı, siyahı, moru, kırmızısı yoktur. Yalan yalandır. Olmamış bir şeyi olmuş gibi aktarmak, bilmediğiniz bir şeyi biliyormuş gibi davranmak, olmadığınız biri gibi olmaya çalışmak… Hepsi temelde içinizde yanan alevlerin dışarıya farklı yansımasıdır. Yalanların sonuçları ile yaşamak çok daha fazla enerji harcamanızı gerektirecektir. Yalan enerjisinin size pozitif yansıyacağını söylemekte polyannacılık oynamaya benzer.

Sırtınızdaki yüklerden kurtulmanız gerekiyor. İş hayatında önemli bir rolünüzde olsa, ebeveyn de olsanız, eşinizi ya da sevgilinizi de aldatıyor olsanız hiç farketmez. Hepsi için aynı kural geçerlidir. Negatif etkisini hayatınızın bir aşamasında muhakkak yaşayacaksınız. Ne demişler. Etme bulma dünyası!

Bu yazımda size belki de kimsenin üzerinde durmadığı ama sonuçları çok etkili temel bir evrensel prensipten bahsetmek istiyorum. Biraz da derinlemesine incelemek istiyorum;

Integrity!

Öncesinde size okuyacağınız başlıkları sıralayayım;

 1. Integrity nedir?
 2. Kalbine sadık kal
 3. Gerçeği samimiyetle konuşma
 4. Sözüm kanundur
 5. Yapacağım de ve yap
 6. Taahhütler ve etkileri

1.Integrity nedir?

Başarının önünde ki engel gerçekten %100 inanmadığın bir ürün ya da hizmeti potansiyel alıcılarına sunmaktır! – ( Zengin Pazarlamacı video eğitiminden alıntıdır )

– ERGUVAN ÖZBEK

Integrity: tek bir tanımı yoktur.

 • Tam olma
 • Bütün olma durumu
 • Bölünmemiş
 • Kesintisiz
 • Dürüstlük
 • Doğruyu söyleme
 • Sözünü tutma
 • Dediğini yapma
 • Hayatını kendi değerlerinden yaşama
 • Kendi değerlerinden yaşayan OL’ ma
 • Kendinden %100 emin olma hali

2.Kalbine sadık kal

Kendini SAVAŞÇI olarak tanımlayan kişiler için bu kavramlar onur, şeref ve haysiyeti temsil eder. Temsil etmekle de kalmaz. Yaşamın içinde temel prensipler haline gelmiştir.

Integrity, bir insanın kendine inanç, kendine güven ve aksiyon alma kabiliyetlerini doğrudan etkiler. Güçlü bir enerji, titreşim yayar. Gördüğünüzde hemen anlarsınız. Çünkü diğerlerinin sizinle bir bütün olarak çalışmasını sağlayan prensiptir. İnsanların size inanmasını, sizinle hareket etmesini sağlar.

Başarının anahtarı kendi enerjini yükseltmekten geçer. Böylece herkes doğal bir şekilde sana gelecektir. Geldikleri zaman onlara fatura kes:)

-STUART WILDE

3.Gerçeği samimiyetle konuş

Hayatı kendi değerlerinle yaşamalısın. Sahte seni değil, gerçek seni yaşamalısın! ( İçimizdeki Gücün Sırları – modül 1 )

Gerçeği söylemelisin. Yalan enerjiyi düşürür. Toplumun çoğunluğu yalanları bir mazeret üretmek amacıyla kullanıyor. Tam olma hali olmuyor.

İnsanların gerçeği söylememesinin 2 temel nedeni vardır;

 1. Korku
 2. Başkalarının kendisini onaylama isteği, ihtiyacı

Gerçek kişilik gücünün yegane göstergesi, insanlara mazeret vermeden “hayır” diyebilmektir.

Integrity gelişiminde istemediğin bir şeye “hayır” demek çok önemlidir. Gitmek istemediğin bir partiye davet edildiğinde “hayır” diyebilmek. Çocuğunuzun istediği bir şeyi almak istemediğinizde “hayır” diyebilmek. Bu “hayırı” egonuzla değil sevgiyle ve çok net söylemeniz gerekiyor.

Örneğin; parti için hayır demek istiyorsunuz;

Davetiniz için çok teşekkür ederim. Çok naziksiniz. Maalesef katılmam mümkün değil. Ama bir sonrakinde tekrar davet edilmek isterim. Tekrar teşekkürler.

Gördünüz mü? Mazeret üretilmedi. Şu yüzden, bu yüzden denmedi. Yani beyaz renkli bir yalan ağızdan çıkmadı. İşte bu integrity’i geliştirecek bir söylemdir.

Örneğin; çocuğunuz oyuncak istedi ve siz almak istemiyorsunuz;

Selen bu oyuncağı beğenmeni anlıyorum. Rengi ve şekli gerçekten cezbedici. Maalesef şu anda almam mümkün değil. Ama bir sonrakinde tekrar değerlendirmek üzere şimdilik gel bunu yerine koyalım. “

İlk anda tepki gelecektir. Çünkü çocuğunuz belki de bu kadar net hayır duymaya alışkın değil. Ama pratik ettikçe göreceksiniz. Sadece sizin değil aynı zamanda çocuğunuzun da integrity gelişimine destek olacak.

4.Sözüm kanundur!

Sözünü tut ve sözüne %100 sadık kal. Bakın %99 değil, %100. Eşiniz size %99 sadık kalacağına söz verse ne dersiniz:)

Taahhüt ettiklerini yap. Yapacağım dediklerini yapmak evrensel bir zorunluluktur. Ne ifade etmek istiyorsan onu söyle ve ne söylemek istiyorsan onu ifade et.

Savaşçı gerekirse sözünü tutmak adına kendini feda eder!

– ERGUVAN ÖZBEK

Yalan ve mazeretler birer hap gibidir. Geçici bir süre sorunu giderir. Ama kökünden çözmezseniz tekrarlayacaktır.

Burada özellikle kendinize verdiğiniz sözlere de değinmek istiyorum. Integrity kanunu sadece başkasına verdiğiniz sözler değil, aynı zamanda kendinize verdiğiniz sözler içinde geçerlidir.

5.Yapacağım de ve yap!

İnsanlar hep gelecekte hayallerini ve amaçlarını gerçekleştireceğini söyler değil mi?

Büyük bir yazlık alacağım, lüks araba alacağım, dünyayı dolaşacağım, deniz kenarında bir eve yerleşeceğim…

Aynı zamanda cipste yemeyeceğim der, diyet yapacağım der, spora başlayacağım der, evi temizleyeceğim der, bana verilen raporu bu gece bitireceğim der…

Ama Yapmaz!

Peki sorumuz şu, daha kendinize ya da başkasına verdiğiniz en küçük sözü tutamıyor iken büyüklerini tutmayı nasıl planlıyorsunuz? Dürüst(!) konuşmak gerekirse kendi kendimizi enayi yerine koymaktan öteye gitmiyor.

Başarı bir alışkanlıktır. Sadece sürekli pratik yapılarak başarıya giden alışkanlıklar elde edilebilir. Söylediklerinizi yapmaya başladıkça kanun gereği otomatik cevaplar gelmeye başlayacaktır. Kendinizi küçük sözleri tutmak konusunda eğitmelisiniz ki sırada büyükleri olsun! Integrity’niz doğallaşacaktır.

Neden büyük hayallerimizi gerçekleştiremiyoruz? Çünkü daha küçüklerini yapamıyoruz. Önce basitler. Basit sözler verilip tutuldukça otomatik bir davranış haline gelecek. Başlayın, etkisini hemen fark edeceksiniz.

6.Taahhütler ve etkileri

Taahhütler, mini amaçlardır. Her yerine getirildiğinde sizde bir başarı duygusu, her yapılmadığında bir başarısızlık duygusu yaratacaktır.

Sözünü tutmanın en önemli avantajlarından birisi de yaratıcı gücünüze olan geliştirici etkisidir.

Söylediğinizi yerine getirdiğiniz de bu bir yaratım sürecine dönüşür. Söylediğiniz gerçekleşmiş olur. Buna mini yaratım da diyebilirsiniz. Düşünce dünyasından gerçek dünyaya bir etkidir. Bir sonuçtur. Söylediğiniz şey gerçekleşmiştir.

Birisine “yarın saat 3’te yanına geliyorum” dediğinizde ve saat 3’te orada olduğunuz da bu mini bir yaratımdır. Söylediğiniz gerçekleşmiştir. Sözünüz kanuna dönmüştür. Evrensel prensip yerine getirilmiştir. Zamanla söylediğiniz her şey gerçekleşmeye başlayacaktır. Bakın yaratım süreci aslında ne kadar basit. Yeter ki bol pratik yapalım.

Taahhüt vermede 2 kural vardır;

 1. Kolayca taahhütlerde bulunmayın.
 2. Yapabildiğinizden daha fazlasını taahhüt etmeyin.

Yani yerine getirebileceğiniz sözler verin.

Daha önceden yerine getiremeyeceğiniz bir söz verdiyseniz ya da bir taahhütte bulunduysanız ivedilikle kime söz verdiyseniz taahhütünüzü geri çekin. Deklere edin. Yapamayacağınızı belirtin. Kime söz verdiyseniz ( ya da kendinize ) taahhütten geri çekildiğinizi ya da yeni bir taahhüt verecekseniz, vereceğinizi açıklamak ve beraber karar almak durumundasınız.

Tutamayacağınız ya da tutamadığınız sözlerden, taahhütlerden kendinizi formal olarak geri çekmek; evrenden enerjinizi serbest bırakacaktır! Bu sözlerden feragat etmek sayesinde artık yapmamak için mazeret üretmek zorunda kalmazsınız.

Bir yılda sadece 2 kere feragat etmek önemlidir. Doğru sözleri vermek konusunda sizi zorlayacaktır.

Daha uygun ve yapabileceğiniz bir sözü vermek ya da yeniden söz vermek, yaratım sürecinde çok önemlidir çünkü taahhüt etmek bu sürecin en önemli elementidir.

Söylediklerinizi yerine getirdikçe evren daha fazla sizinle çalışacak ve sizi destekleyecektir! 

Egzersiz zamanı!

Hayatınızda; hangi taahhütü değiştirmek veya tekrar vermek, yeni taahhüt vermek ya da taahhütten geri çekilmek istersiniz? Egzersiz yapın ve en az birer adet yazın. Uygulayın. Hemen pratik etmeye başlayarak sırtınızdaki küfeleri birer birer atmaya başlayın!

Eğer bu yazımı beğendiyseniz yorum bırakmayı unutmayın!

Kişisel gelişim kategorisindeki yazılar için tıklayın!

Hayatınızın en üst versiyonunu yaratmak adına tüm evrensel prensipleri öğrenmek ve pratiğe dökmek isterseniz “İçimizdeki Gücün Sırları” adlı zihniyet dönüşüm programı tam size göre! Satın almak için tıklayın ve gücünüzü yeniden kazanın!

Erguvan Özbek

Kişisel gelişim eğitmeni. Pazarlama uzmanı. Dijital pazarlama sevdalısı. Konuşmacı. Çözüm üreticisi. Düşünür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu