Online Milyoner

“Persona” oluşturmak için web sitesi trafik analizi nasıl kullanılır?

Web sitesi trafik analizi (özellikle Google Analytics), şirketlere müşterileri hakkında fikir verir. Bu verilerle nasıl kişi oluşturabileceğinizi öğrenin.

Web sitesi trafik analizi ( özellikle Google Analytcis ) şirketlere müşterileri hakkında fikir verir. Bu verilerle nasıl “persona” yani kişi oluşturabileceğinizi öğrenin.

Persona, hedef kitlenizin özelliklerine sahip bir kişiyi temsil eden kurgusal bir kişinin ayrıntılı profilidir. Bu özellikler arasında yaş, cinsiyet, din, coğrafi konum, alışveriş davranışları, kişilik özellikleri ve daha fazlası ile çevrimiçi davranıştaki eğilimler yer alabilir. Bu yazıda web sitesi trafiği analizinin kişisel geliştirme çabalarınıza nasıl yardımcı olabileceğini öğreneceksiniz.

Persona geliştirmek için hangi bilgiye ihtiyacımız var

Persona, mevcut tüketici tabanını daha iyi anlaşamaya çalışmak için oluşturulur. Pazarlama stratejileri daha detaylı, net ve keskin bir hedefe dönebilir. Böylece birey ya da kurumun pazarlama çalışmaları yaparken hedef kitleye en uyumlu şekilde çalışma yapması sağlanılır.

Tarihsel olarak personalar, veri elde edebilmek için insanlarla gönüllü araştırma ve görüşmeler yaparak oluşturulmuştur. Bununla birlikte, ideal hedef kitlenin bir resmini oluşturmaya yardımcı olmak için artık bir çok farklı veri toplama yöntemi mevcuttur.

Bu verileri toplamanın iki ana yolu vardır:

  • Nitel yöntemler ( kalitatif metod ), odak grup tartışmaları, mülakatlar, bireysel ve grup davranışlarının gözlemleridir. Niteliksel araştırma yöntemleri, şirketlerin tüketici davranışının ardındaki “neden” i anlamasına olanak tanıdığı için gereklidir. Gerçek müşterilerin satın alma kararlarını neden verdiklerini duymak, şirketlere değerli bir iç görü sağlar.
  • Nicel araştırma yöntemleri ( kantitatif metodlar ) anketler ( çevrimiçi, mobil… ) ve boylamsal çalışmalardır. Nicel veriler, şirketlere nitel yöntemlerden daha keskin bilgilerle daha fazla veri ağlamasına yardımcı olur. Şirketlere tüketicilerin satın alma kararlarını “ne, ne zaman ve nasıl” verdiklerini anlamalarına yardımcı olur.

Son yıllarda, web sitesi trafik analizi ( özellikle Google Analytics verileri ), şirketlere hedef tüketicileri hakkında iç görü sunmada önemli bir araç haline geldi. Şirketler bu araç sayesinde web sitesine giriş yapan her kullanıcının verilerini toplar ve kaydeder. Bu verileri nasıl bulacağınızı, okuyacağınızı ve daha sonra personalar yaratma açısından nasıl analiz edeceğinizi bildiğinizde, kime ulaşmaya çalıştığınız konusunda çok daha kesin olabilirsiniz.

Oluşturmak istediğiniz “personanın” türünü tanımlayın

Birçok şirketin birden fazla persona oluşturduğunu, ancak şirketin büyüklüğüne ve türüne bağlı olarak yalnızca bir veya iki tane oluşturmak isteyebileceğinizi unutmayın. Genel olarak, marka teklifi başına bir persona oluşturmanızı öneririz. Daha büyük bir şirketseniz, satış huninize bakmak ve bu huniye dayalı persona oluşturmak isteyebilirsiniz.

Bu dünyanın gerçek mantığı olasılıklar hesabıdır! James Clerk Maxwell

Örneğin, yeterli veriyle, kitlesel e-posta göndermenizden sonra diğer demografik bilgiler dönüşüm gerçekleştirirken belirli bir demografinin sürekli olarak düştüğünü fark edebilirsiniz. İki persona oluşturarak, dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak için farklı pazarlama mesajlarıyla iki farklı e-posta gönderimi oluşturabilirsiniz.

Persona Geliştirme için Web Sitesi Verileri Nasıl Kullanılır?

Adım # 1: Temel Demografik Bilgileri Azaltın

Web sitesi verilerini kullanarak bir persona oluşturmak için temel bilgilerle başlayın.

İlk adım, hedef tüketicinizin yaşını ve cinsiyetini belirlemektir. Web siteniz için Google Analytics’i kullanarak buna gidebilirsiniz:

Kitle> Demografi> Genel Bakış. Bir liste, web sitenizi en çok ziyaret eden grupları oluşturacaktır.

Birden fazla kişi oluşturmakla ilgileniyorsanız, diğer yüksek oranlı temsilci grupları da not ettiğinizden emin olun.

Coğrafya / Dil bölümü, tüketicilerinizin nerede yaşadığını ve hangi dilleri konuştuğunu daraltmaya yardımcı olabilecek yararlı bir veri parçasıdır.

Bu filtreleri Kitle> Coğrafya> Dil veya Hedef Kitle> Coğrafya> Yer seçeneğine giderek bulabilirsiniz.

Adım # 2: “Yakın İlgi Alanı Kategorilerine” Bakın

Bir sonraki adım, yakınlık kategorilerine bir göz atmaktır.

Yakın ilgi alanı kategorileri, bir kullanıcının göz atma geçmişini, belirli web sitelerinde geçirilen zamanı, bir web sitesinin alt sayfalarında harcanan zamanı vb. kaydedip analiz ettiği ve bu kullanıcının belirli bir ilgi alanı veya yaşam tarzıyla ilişkilendirdiği için Google Analytics tarafından oluşturulur.

Yakın ilgi alanı kategorisine örnek olarak “Medya ve Eğlence / Film Severler” verilebilir.

Adım # 3: “Pazar” Bölümü Kullanın

Persona oluştururken kullanılacak sonraki veri yığını, Google Analytics’teki “Pazardaki” bölümüdür.

Bu veriler, işletmenize benzer ürün ve hizmetleri aktif olarak araştıran tüketicileri gösterir. Bu, persona oluşturmak için hemen önemli olmasa da, hedef kullanıcımızın davranışına ilişkin iç görü sunmada inanılmaz derecede yardımcı olmaktadır.

Bunu, Kitle> İlgi Alanları> Pazar İçi Segmentler’e giderek bulabilirsiniz.

Sadece web sitenizi kimin ziyaret ettiğini ve etrafta ne arama yaptığını değil, aynı zamanda kimin dönüşüm sağladığını da daha iyi anlayacaksınız.

İpucu: Yeniden pazarlama ve tekrar dönüşüm yapabilmek için başka stratejiler geliştirirken bu personaları kendi kişiliklerine ayırın. Birden fazla perona oluşturmak için aynı verileri kullanabileceğinizi unutmayın, yani bir “kişi”, huninizin alt yanı sıra huninizin üst kısmı için persona oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Adım # 4: Tüketici Cihazlarını Kontrol Edin

Son olarak, tüketicilerinizin işletmenizi araştırmak için hangi cihazları kullandığını belirlemek için analitiği kullanabilirsiniz. Bir masaüstü, mobil cihaz veya tablet kullanıp kullanmadıklarını görebilirsiniz. Böylece insanların şirketinizi nasıl ve ne zaman aradıklarını daha iyi anlayabilir ve pazarlama stratejilerinizi buna göre uyarlayabilirsiniz.

Kitle> Mobil> Cihazlar’a giderek bu verileri bulabilirsiniz.

Pazarlama Personası Oluşturma

Google Analytics’ten alınan tüm verileri kaydettikten ve detaylı inceledikten sonra, personalarınızı oluşturmaya kolayca başlayabilirsiniz.

Yaşına, cinsiyetine ve konumuna bağlı olarak kişiye bir isim ve bir yüz verin. Ardından, onlara bir kariyer, sosyoekonomik durum ve değerler verin. Son olarak, temel ilgi alanlarını uygulayın. Bu, kimi hedeflemeniz gerektiğine dair temel ama ayrıntılı bir karakter verecektir.

Aşağıdaki bilgilerden bir karakter oluşturmaya örnek:

  • Yaş: 31.
  • Cinsiyet: Kadın.
  • Yer: İstanbul, TR – Türkçe konuşuyor.
  • Kariyer: Lise Öğretmeni.
  • Maaş: Yılda 65.000.
  • Değerler: Aile, arkadaşlar ve bütçeye duyarlıdır.
  • Yakın İlgi Alanı: Yaşam Tarzları ve Hobiler / Yeşil Yaşam Meraklısı.

Persona: Melike kişisel hayatından ve lise öğrencilerine öğretmenlik yaptığı profesyonel hayatından çok mutlu. Çalıştığı okul çevre bilincine sahip değil. Bu sebeple öğle yemeği molası sırasında sürekli olarak yeni ürün ve hizmetleri araştırıyor. Ve daha yeşil bir okul / işyeri önerisi için okul idaresine götürüyor.

Özet olarak;

Persona oluşturmak çok önemlidir çünkü şirketlerin bu verileri görselleştirmesine ve iş hedeflerine ulaşmak için kullanmasına izin verir.

Personalar; gerçek alıcıların ilgi alanlarını belirlemenize yardımcı olabilir.  Kullanıcıların işletmenizle satış yolculuğunda nasıl ilerlediklerini değerlendirmenize, pazarlama ve içerik stratejilerinizi oluşturmanıza olanak tanır.

Kısacası, hedef kitlenizi anlayın, ona göre pazarlayın ve satışlarınızın artmasını izleyin!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu