Parasal Haritanızı Keşfedin

Parasal Haritanızı Keşfedin

İnsanların yaşamındaki en büyük başarılardan bir tanesi de parasal başarıdır.


Eğer ulaşamadıysanız bir yerlerde hata vardır. Bu başarıyı elde etmiş insanlar benzer şekilde düşünüp hareket ederler. Aynı şekilde parasal başarıyı elde edememiş insanlarda benzer şekilde düşünüp hareket ederler. Bu yazı da amaç; refaha, parasal başarıya ulaşmak ve bu başarıyı sürekli kılmak için gerekli ilkeleri öğrenmek, püf noktaların farkına varmak ve uygulamaya geçmektir.


Baştan kabul edelim. Şu an ki durumunuza sizi kendi seçimleriniz getirdi.


Durumları, başkalarını, olayları, annesini- babasını suçlayanlar ”kurban rolünü” oynayanlardır. Ki kurban rolü bir çok yazımda ifade ettiğim gibi “sahte senin” en gerçekçi oyunlarındandır. Korku barındırır. Ekonomiyi suçlamak, yöneticileri suçlu ilan etmek, ebeveynleri suçlamak… Gerçek dünya da böyle bir psikoloji, sorumluluktan kaçmaktan başka bir ifade bulamaz.


Parasal sıkıntınız varsa artık farklı şekilde düşünmenin vakti geldi de geçiyor. Neden yeterince ya da istediğiniz kadar paraya sahip olmadığınız konusunda haklı olmaktan vazgeçmeniz gerekiyor.


Fiziksel ve hücresel düzeyde kalıcı bir değişim yaratmak savaşçının 4 manifestosunu öğrenmek ve öğrendiklerini uygulamaktan geçiyor.


İki tür alışkanlığımız vardır


* Yaptığımız alışkanlıklar

* Yapmadığımız alışkanlıklar ( yapmadığımız her şey, onu yapmama alışkanlığında olduğumuz içindir )


Yapmadığımız alışkanlıkları, yaptığımız alışkanlıklara dönüştürmek için onları yapmalıyız!


Refaha ulaşmak konusunda ciddiysek, bunu kendimize kanıtlamalıyız. Sanki hayatımız buna bağlıymış gibi öğrenmeli, uygulamalı ve sonuç elde etmeliyiz.


Parasal başarıya ulaşmakla, parasal başarıya özlem iki farklı dünyadır. Birisi savaşçının manifesto yolculuğunda bir sonuç, diğeri ise iç dünyanızda bir düşüncedir.


Bizi başarıdan alıkoyan bilmediklerimiz değildir, bildiklerimizin en büyük engelimiz olduğunu bilmememizdir. -Josh Billings


Bu yazıda öğrenmekten çok öğrenmiş olduklarımızı unutmak üzerine çalışacağız. Sizi bugüne getiren şeylerin eski düşünce ve davranış şekilleriniz olduğunu fark etmek çok önemlidir.


Eğer hayatta daha yüksek bir düzeye çıkmak istiyorsanız, bazı eski düşünce ve davranış yöntemlerinizden vazgeçmeye ve yenilerini benimsemeye hevesli olmalısınız!


Zıtlıklar dünyasında yaşıyoruz. Sıcak-soğuk, iyi-kötü, içeri-dışarı…


Aynı şekilde dışsal yasalar olduğu gibi içsel yasalarda var.


Para ile ilgili dışsal yasalar; iş bilgisi, doğru para yönetimi, yatırım stratejileri, finansal okur yazarlık…


Para ile ilgili içsel yasalar; korku, kaygı, güven, alışkanlık, disiplin, inanç, duygular…


Parasal başarının anahtarı, insanın öncelikle kendi enerjisini yaratmasıdır. -Stuart Wilde


Parasal başarı ilkesi 1: Geliriniz ancak sizin parasal isteğinizin gücü kadar büyür.


Parasal termometreniz kaç liraya ayarlı? Bazı insanlar milyarderdir çünkü parasal termometreleri milyarlarca tl kazanca ayarlıdır. Bazılarının milyonlara ayarlı. Bazılarının yüzbinlere, on binlere, binlere… Sizin kaça ayarlı? Parasal harita bir akıl-düşünce durumudur. Tekrar tekrar kazanımı sağlar.


Meyveyi tohum yaratır


Yaşam ağacınız da ektiğiniz tohumlar meyve verir. Tohum köktür. Düşünce bir tohumdur. Meyve dış dünyanızda bir sonuçtur. Aynı tohumdan elma çıkarken, portakal çıkamaz. Başka bir tohum ekilmelidir. Ekilmekle de yetmez, sulanmalı, bakılmalı ve portakal çıkıncaya kadar sabırla yetiştirilmelidir. Geleceğin meyvelerini değiştirebilirsiniz.


Bilgisayarınız da bir yazı yazdınız ve çıktı aldınız. Eğer yazı da bir değişiklik yapmak istiyorsanız çıktıyı ne kadar düzeltirseniz düzeltin tekrar çıktı almaya kalktığınızda aynı yazı çıkacaktır. Eğer gerçek bir düzeltme istiyorsanız bilgisayardaki yazıyı değiştirmelisiniz.


Dış dünya da bir değişiklik yaratmak istiyorsanız, kökten yani düşünceden başlamalısınız. Düşünceler duygularınızı, duygularınız aksiyonlarınızı, aksiyonlarınız dış dünya da sonuçlarınızı değiştirecek!


Bizler bir sebep-sonuç dünyasında yaşarız. Parasızlık nasıl bir sonuç ise, parasal başarı da bir sonuçtur. Sağlıklı olmak nasıl bir sonuç ise hastalıkta öyle. Zayıf olmak ve şişman olmakta öyle…


Parasızlık ya da eksik gelir, zengin olmamanız ve refah içerisinde yaşamamanız, bir sorun değildir. Bir sonuçtur. Sadece derinlerde bir yerlerde bir şeylerin yanlış gittiğini ve düzeltilmesi gerektiğini gösterir.


Tekrar yazıyorum çünkü burası çok önemli!


Parasızlık bir sonuçtur, sorun değil!


Dışsal dünyanızı yani sonuçları değiştirmenin yolu, iç dünyanızı yani düşüncelerinizi değiştirmekten geçer. Eğer dış dünyanızda işler yolunda gitmiyorsa, bu, iç dünyanızda işler yolunda olmadığı içindir.


Duyduğumuz şeyi unuturuz, gördüğümüz şeyi hatırlarız ama yaptığımız şeyi anlarız!


İç dünyamızı, düşüncelerimizi tanımamız, incelememiz, anlamamız gerekiyor. Her şey enerjiden oluşur. Enerji titreşimler ve frekansla hareket eder. Düşüncelerimizin enerjisi vardır. Daha önceki yazılarımda anlattığım gibi yaratım düşünce de başlar. Gözlemci pozisyonunda düşüncelerinizi, duygularınızı, kalıpsal davranışlarınızı incelemeli ve bilinçli bir keşif yolculuğuna çıkmalısınız.


Para Haritası


Para ile olan ilişkinizin önceden var olan bir programıdır. Geçmişten gelir. Her bulduğumuz fırsatta gözlerimizi kapatıp bu haritayı gözlemci pozisyonunda incelemeye başlayacağız. Böylece kişisel bilgisayarlarda olduğu gibi, programınızı değiştirerek farklı sonuçlar elde etme yolunda adımlar atacaksınız.


Üç şekilde kendimizi şartlandırırız;


* Sözel programlanma ( küçükken ne işittik? )

* Modelleme ( küçükken ne gördük? )

* Belirli olaylar ( küçükken ne yaşadık? )


-Para tüm kötülüklerin anasıdır.

-Paranı kötü günler için sakla.

-Zenginler haram yer.

-Para ağaçta yetişmez.

-Parayla saadet olmaz.


Nasıl tanıdık geldi mi? Küçükken para ile ilgili duyduğumuz her söz, finansal hayatımızı belirleyen para haritamızın bir kısmı olarak bilinçaltımızda çakılı kalır.


Bir seçim anında; mantık ve düşünce arasında kaldığınız her an geçmiş deneyimlerinizden elde ettiğiniz program galip gelir. Ve para kötülüklerin anası olur. Mantıklı mı? Asla değil, ama bilinçaltınızda yaratım enerjisi olarak duruyor. Ve durdukça da para kötü olacak. Çekim yasasına göre de gelen para kötülük yaratacak. Tam bir kısır döngü…


Buraya kadar düşünce kalıplarımızı nasıl tespit edeceğimiz konusunda bilgi edindik. Şimdi para haritamızı yeniden programlamak için 4 değişim anahtarını inceleyerek yazımızı bitirelim. Basit ama güçlü anahtarlar;


Dört Değişim anahtarı:


1. FARKINDALIK

2. ANLAMAK

3. KOPMAK

4. YENİDEN ŞARTLANDIRMA


Farkındalık


Çocukken para, servet, zenginlik ve zengin insanlar hakkında duymuş olduğunuz bütün cümleleri yazın. Bir şeyi, o şeyin varlığının farkında olmadan değiştiremezsiniz.


Anlamak


Bütün bu cümlelerin sizin şimdiye kadar parasal yaşamanızı nasıl etkilediği hakkındaki düşündüklerinizi yazın. Düşünme biçiminizin nereden kaynaklandığını anlayarak onun sizin dış dünyanızdan geldiğini görebilirsiniz.


Kopmak


Bütün bu düşüncelerinizin sadece şimdiye kadar öğrendiklerinizi temsil ettiğini ve sizinle hiç bir alakası olmadığını görebiliyor musunuz? Farklı olmak, farklı düşünmek ve farklı davranmak için şu anda bir şansınız olduğunu anlayabiliyor musunuz?


İşin aslı, bu bilgiler çok uzun zaman önce yerleşti ve artık geçerliliği ve ya değeri olmayan bir bilgi dosyasından başka bir şey değil.


Yeniden Şartlandırma


Parasal başarıyı ve zenginliği yaratan yeni zihin dosyalarından bahsediyoruz.

” Para kötü değildir. kötülük yaptırdığı doğrultusunda inandıklarım gerçek değil. Parası olsun ya da olmasın, sadece kötü insanlar kötülük yapar. Artık başarımı ve mutluluğumu destekleyen yeni düşünce biçimlerini benimseyeceğim.


İpuçları


-Her değişimin ilk öğesi farkındalık. Kendini gözlemle.

-Para haritanız değişmedikçe kendisini tekrarlayacaktır.

-İnançlar doğru ya da yanlış değildir. Sizi desteklemeyenlerden sıyrılmayı seçebilir, yerine işinize yaracak inançları koyabilirsiniz.

-Hiç bir düşünce kafanızda bedavaya oturmaz. Yatırım ya da maliyettir. Size yapışık değillerdir. İstediğiniz zaman inanmaktan vazgeçebilirsiniz.

-Kendini mikroskop altına koy. Kendini çalış.

-Güncel para haritanın ne kadar kazanmaya kurulu olduğunu anlamak için banka hesabına bak.

-Para haritanı başarıya kurguladığını sadece dış dünya da test ederek görebilirsin.


Eğer bu yazımı beğendiysen senin için önemli olan kişiler ile paylaşmayı unutma.


Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.


Pusula Ticaret ve Pazarlamanın Sırları video kurs ile ilgili bilgi almak için TIKLAYINIZ!


İnfinity programları ile şartlanmalarınızdan kurtulabilirsiniz. İncelemek için TIKLAYINIZ!

Hak Atölyesi" nde başarının sıkı çalışmanın, eğitimin ve sabrın sonucu olduğuna inanıyoruz. Verilen örnekler genel olarak değerlendirilmemeli ve hiçbir zaman sonuç garantisi olmadığı bilinmelidir. Sağlanan bilgiler doğası gereği eğiticidir ve yasal veya finansal tavsiye niteliğinde değildir. Bu web sitesini veya herhangi bir ilgili materyali kullanarak, kendi sonuçlarınızın veya bunların eksikliğinin tüm sorumluluğunu almayı kabul edersiniz. Ekibimiz sizi desteklemek için burada, ancak herhangi bir aksiyona geçmeden veya herhangi bir risk almadan önce her zaman durum tespiti yapmalısınız. Başarı sizin göreviniz, yükümlülüğünüz ve sorumluluğunuzdur.


Risk uyarısı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, protföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Risk Warning: Investment information, comments and recommendations contained herein are not within the scope of investment consultancy. Investment consultancy service is provided within the framework of investment consultancy agreement to be signed between brokerage houses, portfolio management companies, non-deposit banks and the customer. The comments and recommendations contained herein are based on the personal opinions of those commenting and recommending. These views may not be suitable for your financial situation and risk and return preferences. Therefore, making an investment decision based solely on the information contained herein may not yield results that meet your expectations.

Erguvan Global Limited | +44 7873 739240 | 71-75 Shelton Street, Covent Garden, London,

United Kingdom, WC2H 9JQ

© Telif Hakkı 2023 | Tüm Hakları Saklıdır.