Yaşama Dair

Pandemi süresince evde yapabileceğiniz en eğlenceli aktiviteler

Yine bir kısıtlama da daha hep beraber evlerde bayram geçireceğiz. Ailece sıkıldığımız günler yaşıyoruz. Uzunca bir zamanda geçmeyeceğe benziyor. Peki bu süre içerisinde sıkıntımızı nasıl gideceğiz? Sosyal medyadan günde bir kaç saatliğine de olsa uzak kalabilsek ve keyifli vakit geçirsek ne güzel olurdu!

İşte bu yazımız tam da arayışta olduğumuz aktiviteleri bir çatı altında toparlamak amacıyla yazıldı. Eğer yeterince yaratıcı olursak evde yapabileceğimiz eğlenceli aktivitelerin hiç bir sınırı yok. Neler yapabiliriz gelin beraber bakalım;

Puzzle yapmak

Müthiş eğlenceli ve ailece yapılabilecek ve saatlerce hiç sıkılmadan vakit geçirilebilecek eğlenceli bir aktivite. Aynı zamanda çocuklarımızın en büyük sorunu olan odaklanma problemine de iyi bir çözüm bizce. Çocuklar için, yetişkinler için bol çeşit puzzle bulabileceğiniz, puzzle halısı, yapıştırıcısı, altlığı, sehpası ve tepsisi gibi yardımcı ürünleri de satın alabileceğiniz bir site önerelim size. Tıklayın!

www.puzzlesepeti.com

Netflix’te hep beraber yeni bir dizi serisine başlayın

Hiç kuşkusuz sadece ülkemizde değil, her yerde bir dizi furyası aldı başını gidiyor. Online film ve dizileri telif haklarıyla izleyebileceğiniz ve bizce dünyada en iyilerden netflix’e başlamak, ailecek vakit geçirilebilecek iyi bir çözüm olabilir. İngilizce açıp türkçe alt yazılı izlemekte çocuklarımızın ingilizcesini geliştirme de yardımcı olabilir. Televizyona da yansıtarak izleyebilirsiniz.

Pijama partisi

En keyifli aktivitelerden birisidir pijama partisi. Televizyonlar ve cep telefonları kapanacak, pijamalar giyilecek, popcorn patlatılacak ve mumlar yakılacak. Keyifli bir sohbet sizi bekliyor. Yalnız abur cubura dikkat. Malum evdeyiz. Kilolara dikkat edelim:)

Scrabble kelime türetme oyunu

Çocukluğumuzun vazgeçilmezi oyunlardan bir tanesi. Yaratıcılık gerektirdiğinden ve öğrenme sürecini de içinde barındırdığından bu yazımızda tavsiye etmek istedik.

Çılgın pasta yapımı

Yemek yapmak evet ama bir de ailece en çılgın pasta yapımı yarışması fikrine ne dersiniz? Herkes unu, yumurtayı, kakaoyu ve evde pastayı en çılgın yaptırabilecek ne varsa malzemeleri alacak. En lezzetli ama en çılgın pastayı ya da keki yapan kazanacak. Bizce çok eğlenceli.

Bir enstrüman çalmak

Belki de yıllar boyunca çalmak isteyip te çalamadığınız o enstrümanı elinize almanın vakti geldi de geçti bile. Hele evde dört duvar arasında iken biraz solfej çalışmak ne güzel olurdu. Kendinizi en sevdiğiniz şarkıyı çalarken hayal edin!

Yumurta boyamak

Herkes eline bir yumurta alıyor ve istediği şekilde boyuyor. Kim bilir belki kızılderili, belki bir robot, belki de bir prensese dönüşebilir o yumurtalar.

Evi temizlemek

Temizlik eğlenceli olabilir mi? Kesinlikle evet. Ama nasıl eğlenceli hale getirebiliriz ki dediğinizi duyar gibiyiz:) Yarışma düzenleyerek… Herkes kendi odasını düzenleyecek, temizleyecek ve ilk bitiren kapısına A4 boyutunda kağıda çizilmiş bir kalp yapıştıracak. Sonra da aile üyeleri gelip odanın temizliğine gizli oylama yaparak 10 üzerinden puan verecek. Kimse verilen bireysel puanları bilmeyecek. Puanlar toplanacak. Herkes bitirdiğinde en çok puan toplamış olan kazanacak. Kazanana da başta belirlenmiş bir ödül verilecek. Nasıl? Bir taşla iki kuş. Ebeveynlerin bu aktiviteye çok sıcak bakacağına adım gibi eminiz.

Karaoke aktivitesi düzenlemek

En eğlenceli geceyi yaşamak için mikrofonu eline almanın vakti geldi de geçti bile. Saatlerce keyif alacağınız karaoke gecenizi düzenlerken ödüller, yarışmalar, uydurma şarkılar, ninnilerle süslemeyi unutmayın. İddia ediyoruz çocuklarınız bayılacak.

Yüz boyama yarışması

Çocukken en mutlu olduğumuz anlardı yüzleri boyama aktivitesi. Zararlı olmayan yüz boyama kalemlerinden harikalar çıkartabilirsiniz. Özellikle annesinin ve babasının yüzünü boyayan çocukların keyif çığlıklarını duyduğunuz da sizde çok mutlu olacaksınız.

İsim, şehir, hayvan oynamak

Özellikle 35 yaş ve üstü kişilerin çocukluğunda yüzlerce oynadığı bir oyun… Bir kağıdın üstüne başlıklarla isim, şehir, hayvan, ülke, eşya vb benzeri kategoriler yazıyorsunuz. sıradaki kişi bir kaç saniyede bir harf seçiyor. O harf ile başlayan şehir, hayvan, eşya isimleri buluyorsunuz. Bulamayan eksi puan, aynısını bulana puan yok ama bulan ise puanı kapıyor. Teknolojinin hayatımızı en yoğun şekilde doldurduğu bu anlarda böylesine basit ama bir o kadarda keyifli bir oyun tam eve kapandığımız zamana göre.

Takı tasarlamak

Takı yapmayı öğrenmek sizin için çok zor değil. İnternetten nasıl küpe ve kolye yapılacağını öğreten bir çok sayfa bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan araç ve gereçleri satın alabilirsiniz. Zaman ayırın ve takınızı bitirdiğinizde nasıl görünmesini istediğinizi kafanızda tasarlayın. Yaptığınız takı aynı zamanda eşinize verebileceğiniz güzel bir hediye olabilir.

Kitap okumak

Herkesin en az 1 saat boyunca kitap okuduğu ve sonrasında birbirine yorumladığı bir aktivite sadece kitap okumayı aşılamakla kalmaz, ebeveynler için çok iyi bir rol modelliği olabilir.

Resim yapmak

Salonunuzdaki masa boşaltılır. Büyük bir resim sayfasında tüm aile sulu boyaları alır ve herkes daha önceden taslağı çizilmiş resmi boyar. Bakalım ortaya neler çıkacak?

En iyi makarna sosunu kim yapar?

Herkes makarna yapabilir ama herkes sos yapamaz. İşte bu da yine en güzel aktivitelerden birisi, hem de sonunda bir çok lezzetli soslar sizi bekliyor. Herkes kendi sosunu yapar ve diğer aile üyelerinin makarnalarına koyar. Bakalım en güzel sos hangisi!

Dikiş dikmek

En rahatlatıcı aktivitelerden birisidir dikiş dikmek. Biraz dikkat ve çabayla yastıklarınıza, kıyafetlerinize istediğiniz harfi ve ya resmi çizmek keyif verecektir.

Örgü örmek

Kışlık kıyafet örmenin tam vakti. Hazır yaz gelmişken bir kaç video izleyerek hemen örgü örme konusunda bilgi sahibi olabilir, kıyafetlerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Sıra dışı olmak sizin elinizde!

Yastık savaşı yapmak

İlk bakışta biraz itici gibi gelse de özellikle çocuklarınız varsa biraz ter atmaları ve hareket etmeleri gerekiyor. Keyifli, çok agresif olmayan bir yastık savaşı gece yataklarına azda olsa yorgun yatmalarını ve hemen uyumalarını sağlayabilir.

Tişört boyamak

Eğer tek renkli bir tişörtünüz varsa beraber boyamak yine iyi bir seçenek olabilir. Üzerine aile bireylerinin isimleri, şablonlar ile yazılar ya da resimler yazmak hem yaratıcı hem de boş vakti değerlendirici aktivite olacaktır.

Kotlarınızdan şort yapın

Kullanmadığınız kotlarınız varsa yazlık kot şorta dönüştürebilirsiniz. Paçalarını dikmekte ayrı bir keyif verecektir.

Makas sanatı

En işe yarayan aletlerden birisidir makas. Çocuklarınızla beraber beyaz sayfalara makasla şekiller vermeye, onları değişik bir aktiviteye sürüklemeye ne dersiniz? Hem de makas kullanmak onların becerilerini arttıracaktır.

Saçma ama yaratıcı hikayeler anlatmak

Ailece bir araya gelerek tamamen uydurma hikayeler anlatmaya ne dersiniz? Ama burada bir detay hatırlatalım. O da hikayeleri uydururken o kadar saçmalanacak ki gülmekten yerlere yatılacak. Oyunun amacı da bu zaten. Bol bol gülmek.

Origami

Kağıttan hep beraber origami sanatıyla bir şeyler yapmaya ne dersiniz? İşte size bir tavşan yapımı;

Kişisel gelişim eğitimleri almak

Pandemi sürecinin hepimize kazandırdığı belki de en önemli avantajlardan birisi de zamandan ve mekandan bağımsız istediğimiz konularda online video eğitimleri almak. Burada dünyanın en iyi eğitim platformlarından birisi olan udemy’e hakkını vermemiz gerekiyor. Bu linke tıklayarak istediğiniz video eğitimi alabilirsiniz.

Eğer hayatınızın en üst versiyonuna geçiş için hazırsanız size çok önemli bir zihniyet dönüşüm programını da önermek isteriz. Tanıtım sayfasına gitmek için tıklayınız!

Yazımızda pandemi sürecinde ailece deneyebileceğiniz aktivitelerden seçenekler sunmak istedik. Umarım işinize yaramıştır. Eğer beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayınız.

Yaşama Dair kategorimizdeki yazılar için tıklayınız!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu