Yaşama Dair

9.Gün – Misyonunu bulma egzersizleri – 2.bölüm

Misyonunuzu bulmak için gerekli egzersizleri tamamlayın.

Hayat mücadeleleri

Hayat hangi yolu seçersek seçelim mücadeleler ile doludur. Alkolizm, sigara, kilo sıkıntıları, size yakın birisiyle yaşadığınız sorunlar, aile üyesi, eş, çocuk, hastalıklar, yaralanmalar, mental sorunlar, duygusal ya da fiziksel engeller, psikolojik mücadeleler, güçsüz olma/hissetme, söylemek istediklerinizi söyleyememe, güvensiz hissetme, kabul edilmeme, belki çevrenizdeki birisinin intiharı, bir ülkedeki dili konuşamama…

Daha önce yaşadığınız ya da yaşamakta olduğunuz mücadeleleri doğru ve bilinçli bir şekilde kucakladığınızda önünüzde fırsatlar bahçesini bulabilir, içinden istediğiniz meyveyi seçebilirsiniz.

Trajik bir araba kazası sonucu yaşadığı hayat mücadelesinden bacak protezi icadına kadar giden ve aynı durumdan muzdarip on binlerce kişiye yardımcı olan örnekten tutunda, çocukken yaşadığı bir ailesel sıkıntı sebebiyle dili tutulan ve yıllarca düzgün konuşamayan bir kişinin, sayılı konuşmacılar arasına girmesine ve aynı soruna sahip insanlara ilham kaynağı olmasına kadar bir çok örnek verebiliriz.

Seçtiğiniz yolda yaşadığınız ya da sizi bekleyen mücadeleler, siz yıpranın, kahrolun, karalar bağlayın diye değil, onlara galip gelip hayatın amacına hizmet edecek bir ihtiyacı gidermeniz için karşınıza çıkar. Bunu anlayan birey, binlerce insanın hayatını değiştirir. Anlamayan, idrak etmeyen, bu yolculuktaki fırsatların hepsini kaçırır. Daha da önemlisi hayatının anlamını kaçırır.

Belirlediğiniz misyonunuzda ( seçtiğiniz yolda ) karşılaştığınız engebeleri doğal yeteneklerinizle adım adım aşarsınız. Her insanın karşısında engeller vardır. Ve hep olacaktır. Engellerle karşılaştığınızda korkacaksınız. Korku hep vardır ve olacaktır. Ama başarılı insanlar korkuya rağmen harekete geçerler. Bunun adı “cesarettir”. Başka insanların yolunu açarsınız. Siz ilk olursunuz. Diğerleri arkanızdan gelir. Hayatın amacına hizmet etmiş olursunuz. Evrende sizi ödüllendirir. Oyun bu kadar basittir aslında. Sadece bilinçli bir şekilde yaşamalısınız.

Misyon nasıl anlaşılır?

Amacınıza tutku ile bağlandıysanız ve başınıza ne gelirse gelsin sizi durdurmayacak bir tutumla ilerlemeye devam ediyorsanız misyonunuzu buldunuz demektir. Tekrarlamak istiyorum. İnsanlara ve bu dünyaya yardımcı olacak bir amaçtan bahsediyoruz. Büyük soru her zaman “insanlara ve dünyaya nasıl yardımcı olabilirimdir.”

Nasıl yardımcı olabilirim?

 • Muhasebelerini tutabilirim.
 • Tamir edebilirim
 • Evlerini inşa edebilirim
 • Eğitim verebilirim
 • İlham kaynağı olabilirim
 • Öğretmen olabilir, ülkeme faydalı öğrenciler yetiştirebilirim
 • Ağaç dikebilirim
 • Yeşili koruyabilirim
 • Hastalıkları engelleyebilirim
 • Kansere çare bulabilirim…

16 maddelik Misyon Rehberi

 1. Herkesin bir misyonu vardır. Burada amacınız bir boşluk doldurmak değildir. Bedeninizin her bir hücresi burada bir sebepten dolayı bir araya gelmiştir.
 2. Misyonunuz bu yaşam içerisinde son nefesinize kadar tamamlanamaz. Eğer nefes alıyorsan tamamlanmamış demektir.
 3. Misyonunuz hem ticari hem de kişisel yaşamınızı kapsamalıdır.
 4. Misyonunuz işiniz ya da ticaretiniz değildir. Daha büyüktür. İşiniz, misyonunuzun bir parçasıdır.
 5. Misyonunuz rolünüz değildir. Bir anne olmak roldür. Misyon değildir.
 6. Misyonunuz başkalarına hizmet etmek temelindedir.
 7. Misyonunuz hareket/aksiyonu temel alır. Bir şey yerine getirmeniz için sahip olmanız değil, onu yapmanız lazım.
 8. Misyonunuz çok büyük olmak zorunda değildir.
 9. Misyonunuz sizi bir şey için ya da bir şeye karşı heyecanlandırmalı ya da tutkunuzu ateşlemelidir. ( Acı çekmek misyon değildir. Egoiktir. )
 10. Misyonunuzun parayla bir alakası yoktur. Para temel değildir. Sonradan gelir ve akar.
 11. Misyonunuz sonunu sizin kontrol edebileceğiniz bir şeydir. Örneğin misyonunuz insanları mutlu etmek değildir. Siz kimseyi mutlu edemezsiniz. Yardım edebilirsiniz ama ne hissedeceklerine karar veremezsiniz. Onları destekleyerek mutlu edebilirsiniz. Amacınız destektir. Mutluluk vermek değil. Aracı olursunuz.
 12. Herhangi bir seviye de şu anda misyonunuzu yaşıyor olabilirsiniz. Ne ile mutlusunuz? Ne yaparak doluyor ve taşıyorsunuz?
 13. Misyonunuz ruhsal bir çalışmadır. Ruh işidir. Kendi ifadenizle her zaman ışık yaymaktır. Pozitivitedir. Hiçbir zaman negatiflik ya da karanlık yaymakla alakalı değildir. Başkasına zarar verilen misyon diye bir şey yoktur.
 14. Misyonunu sen seçersin. Başkası veremez. Başkasından beklenmez. İpuçlarını hayatında görürsün, bir araya getirirsin ve seçimini yaparsın. Gerçek dünyada senin enerjin onu çeker. Aynı seviyeye gelir ve seçersin. Misyon bir seçimdir.
 15. Misyonunuzu kalbinizle bulabilirsiniz. Akıldan değil kalpten gelir. Ruhsal bir sözleşmedir. Elinize verilen bir şey değil. Kemiklerinize, iliklerinize kadar hissedersiniz.
 16. Misyonunuz sizi sürekli gelişime zorlayacaktır.

Yarınki yazımda bu maddelerin üzerinden tek tek geçmeyi istiyorum. Bir sonraki gün kendini keşfetme ve misyonunu bulma egzersizlerinden edinimleriniz ile misyonunuzu tespit etmiş olacaksınız. Bu yazı dizisine katılan her birey için misyon oluşturulması konusunda rehber ve destek olacağım. Zorlandığınız noktalarda benimle sosyal medya platformları, whatsapp gibi kanallardan iletişime geçebilirsiniz. Sonuna kadar gidin ve hayatınızı tam, bütün ve tutkuyla yaşayın! Kendinizi onurlandırın!

Çalışma kitapçığınızı indirmek için buraya tıklayınız!

Misyonunu bulma egzersizleri – 2.bölüm

Hayat mücadeleleriniz ve mücadele konularınız
 1. Karşılaştığınız hayat mücadelelerinizi, engellerinizi, zorluklarınızı, acılarınızı yazınız. Kimseye göstermeyeceğinizden dolayı hiç çekinmeden yazın. Dışarı çıkarın.
 2. Bu mücadelelerden hangisi ya da hangilerinin üstesinden geldiniz?
 3. Hangi yollarla ve nasıl üstesinden geldiniz?
 4. Aynı sorunlara, mücadele konularına sahip insanların üstesinden gelmesi için nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Yarın misyon bulma egzersizlerinde üçüncü bölümde görüşmek dileğiyle!

Sevgiler.

Erguvan Özbek

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu