Yaşama Dair

8.Gün – Misyonunu bulma egzersizleri – 1.bölüm

Misyonunuzu bulmak için gerekli egzersizleri tamamlayın.

Misyonunu bulma egzersizlerine hoş geldiniz. 8. gündeyiz ve dolu dizgin gidiyoruz. Eğer bu dünyaya geliş amacınızı bulmakta gerçekten samimiyseniz, kendini keşfetme bölümünde 34 egzersiz yaptınız. 3 meditasyona katıldınız. Ve bir çok bilgi edindiniz. Bu yazı dizisinde hayat tecrübelerim, katıldığım eğitimlerden edinimlerim ve spesifik konularda bakış açımı gördünüz. Elimden geldiğince net, sonuca yönelik bilgi vermeye çalışıyor, amacınızı bulma doğrultusunda size rehberlik yapmaya çalışıyorum. Benimde bir zamanlar bocaladığım hayat amacı keşfinde yolu yarıladınız. Evet, devam ediyoruz…

Evrenin düzeni

Bana öyle geliyor ki evrenin belirli bir düzeni var. Doğadaki gıda zincirine bakıyorum. Denize, hayvanlara, ağaçlara, gökyüzüne… Kalbimi dinliyorum tık tık. Belirli bir düzende atıyor. Nefesimi dinliyorum. Veriyorum, alıyorum. Havadaki gazların karışımını inceliyorum. Hepsi belirli oranda. Yer çekimi yine öyle. Evrenin düzeni, sırası, bir formülü var…

Netleştirebilmek adına, bu yazı dizisine özel bir tanımlama yapacağım;

Bence bu dünyada iki türlü amaç var…

  1. Hayatın amacı
  2. Kişinin amacı
Hayatın amacı

Tüm insanların burada olma amacı. Tabii ki kişiye göre tanımı değişebilir. Yarattığım programa göre ben hayatın amacını üçe ayırıyorum;

  • Şimdiki ve gelecekteki jenerasyonlar için insanlara ve dünyaya değer katmak
  • Öğrenmek ve gelişmek/büyümek ( hem manevi hem maddi anlamda )
  • Yolculuktan keyif almak
Kişinin amacı

Hayatın amacını kişiselleştirmek. Spesifik bir alanda, doğal yeteneklerinizi bilinçli bir şekilde kullanarak bu üç yüce amaca hizmet etmek. Katkı sağlamak. Bunu aynı zamanda “misyon” olarak tanımlıyorum. Misyonunuz çoğunlukla insanlara ve dünyaya değer katmak üzerine odaklanır!

Peki sorum şu; neden başkalarına değer katmak, neden sadece kendine değil?

Başkalarının hayatlarına değer katan bir misyonu benimsemek; “ego temelli yaşam” ile “gerçek seni içeren yaşamı” birbirinden ayıran farktır!!!

Korkutucu gerçek

Size biraz korkutucu bir gerçekten bahsedeyim; insanlara ve dünyaya değer katmayan her şey er ya da geç elimine olur. Evrensel yasa gereği, hayat amacına uymayan her varlık eninde sonunda kendi yaşamında özel bir trajedi ile karşılaşır. Ego temelli yaşam zihinsel karmaşa ile doludur. Bu orantısızlık ve kaos bireyin hayat tecrübesine negatif yansır.

Misyon

Sözlüğe bakarak misyonun tanımını yapalım.

  • Dünyaya gelen herhangi bir kişinin spesifik bir çalışma ya da hizmet performansı
  • Tamamlanmak üzere ya da yapmak üzere kadere bağlanan spesifik bir çalışma ya da hedef, çağrı

Rica etsem tanımın titreşimine bir daha bakar mısınız? Yüksek sesle okuyarak!

Kadere bağlanan hedef, çağrı!

Misyon latince kökenli bir kelimedir. Ve “gönderme” manasına gelir. Dünyaya evren tarafından bir sebeple gönderildik.

Dharma nedir?

Dharma; evrenin düzenini ve ruhsal gelişimini sağlayan doğa yasaları. Görev. Evrenle birey arasında yapılan gizli sözleşme. Akit.

Dharma kanunu

Her bir varlık bu dünyayı tam, bütün hale getirmek için kendi görevini icra eder.

Dharma kanununa göre herkesin kendi yap-bozu var. Anlaşması var. Herkesin bu dünya için bir katkısı var. Bu katkıyı, doğal yeteneklerini keşfedip, gerçek amacı ile yerine getiren bir birey, aynı misyona sahip binlerce kişiyi bulur. Doğası gereğidir. Seçilen gerçek yolda binlerce kişinin bulunmasından, bir araya gelmesinden, aynı amaç için yeteneklerini icra etmelerinden herkes sorumludur. Yap-boz tamamlandığında her şey bir olur. Binlerce, milyonlarca insan dharmalarını tamamlar.

Herkesin bir hayat amacı vardır… Başkalarına vermek için benzersiz, sadece ona ait bir hediye ya da yetenek. Ve bu benzersiz yetenek, hediye, başkalarına vermekle birleştiğinde, kendi ruhumuzun sevinç uçuşunu tecrübe ederiz. Ve bu da tüm amaçların en yüksek amacıdır.  

Deepak Chopra  

Herkesin kendine ait bir parmak izi olduğu gibi, başkalarından farklı ya da daha iyi bir şekilde sergilediği kendine ait benzersiz bir yeteneği ve o yeteneği ifade etme şekli vardır! Öyleyse bunun tam karşılığı da vardır. Bu yeteneğe ve ifade etme şekline ihtiyacı olan, istekli ve talebi olan binlerce insan…

Yeteneğinizin benzersizliği ve benzersiz ifadesi, başkalarının ihtiyaç ve talepleri ile eşleştiğinde hem ruhsal hem de finansal olarak zengin olursunuz! Diğer bir deyişle, yeteneğinize karşılık gelen varlık ( insan, bitki, hayvan fark etmez ) sizden ihtiyacı olanı almaz ise yap-boz tamamlanamaz. Doğası gereği başkasından alınamaz. Sadece sizden alınabilir.

İçinde olan ve ifade edilen şey seni ve diğerlerini özgür kılar. İçinde olan ve ifade edilmeyen şey seni içeriden yer!

– Thomas’ın Müjdesi

Büyük Sır

Hayatınızı amacınız temelli yaşayın. Dharmanızı onurlandırın. Gizli anlaşmanızı keşfedin ve yerine getirin. Hepimiz bu dünyanın sadece bir parçası değiliz. Aynı zamanda bu dünyanın ihtiyacıyız.

Çalışma kitapçığınızı indirmek için buraya tıklayınız!

Misyonunu bulma egzersizleri – 1.bölüm

İlham almak
  1. Size kim ya da kimler ilham olur? Müzisyenler, yazarlar, şairler, politik liderler vs. İsimlerini ve kısaca nedenini yazınız.
  2. Eğer bir kitap yazıyor olsaydınız, hangi kitabı yazmaktan mutlu olurdunuz? Kitabı ve nedenini yazınız. Birden fazla olabilir.
Değerler

Çalışma kitapçığınızda bulunan değerlerden 5 tanesini seçiniz. Önem derecesine göre öncelik sırasına koyunuz.

Yarın misyon bulma egzersizlerinde ikinci bölümde görüşmek dileğiyle!

Sevgiler.

İnstagram ve Telegram’da takip için tıklayınız!

Erguvan Özbek

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu