Yaşama Dair

11.Gün – Misyon oluşturma formülü

Misyonunuzu bulmak için gerekli egzersizleri tamamlayın.

Meditasyon – misyonunuzu bulma

Gözlerinizi kapatın. Derin nefes alın. Tekrar alın ve verin. Tekrar alın ve bir daha verin. Kafanızı boşaltın. Rahatlayın. İyice gevşeyin. Tekrar derin nefes alın ve verin. Bir daha. Ve bir daha.

Şimdi gençlik halinize gidin. Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Bir kaç dakika izleyin. Şimdi 4-5 yaşlarınıza… Etrafınıza bakın. Gülün. Rahatlayın. Bir kaç dakika burada oyalanın. Şimdi bebek halinize gidin. Etrafa bakın. Birkaç dakika vakit geçirin. Şimdi anne karnınızdayken kendinizi hissedin. Boşluğu hissedin. 1-2 dakika kalın. Şimdi daha da geriye gidin. Henüz dünyaya tohum olarak atılmadınız. Dünyada değilsiniz. Evrensel rehberiniz yanınıza geliyor ve size bu dünyadaki misyonunuzu seçtiriyor. Beraber karar veriyorsunuz. Dinleyin. Size neler dendiğini duyun ve ezberleyin.

Ses size misyonunuzu ve bu dünyaya niye gönderildiğinizi kesin bir şekilde söyledi. Şimdi diğer eliniz ile kağıda yazın!

Misyonunu oluşturma formülü

Size ikinci yazı içeriğinde bahsettiğim gibi misyonunuzu oluşturma adımına geldik. Bugüne kadar yaptığınız egzersizler kendinizi keşfetme ve misyonunuzu bulma konusunda sizi sizinle yeniden tanıştırdı. Dile kolay. 61 ayrı egzersiz, 4 meditasyon, onlarca yeni kavramla tanıştınız. Bugün meyvelerini toplama ve misyonunuzu oluşturma zamanı.

Ben kendi misyonumu bulduğumda çok heyecanlanmıştım. Hayatımda belki ilk defa ne yapacağımı, amacımın ne olduğunu biliyordum. Şu anda dolu dizgin, bu amacımı gerçekleştirmek için her gün en az 16 saat vakit ayırıyorum. Çünkü çalışmak gibi hissettirmiyor. Bu eğitimde misyonumun ürünlerinden birisi. Binlerce kişiye ulaşmayı ve onların hayatında anlamlı bir fark yaratmayı, onlara ilham kaynağı olabilmeyi umuyorum.

Misyon oluşturmanın formülüne baktığımızda 5 önemli adımı içeriyor;

 1. Ben ne yaparım?
 2. Kim ya da neye yardımcı olurum?
 3. Yardımcı olduğum kimse ya da şey için yarattığım değer ne? Elde edilen nihai sonuç ne?
 4. İlk üçü birleştir.
 5. Misyonunu yaz.

Çalışma kağıdını indirmek için buraya tıklayınız.

Ben ne yaparım?

Misyonun aksiyon temelli olduğundan bahsetmiştim. Size verdiğim linkte bulunan çalışma kitapçığında 100’e yakın aksiyon kelimesi bulacaksınız. Arasından size en anlamlı geleni seçebilirsiniz.

Kim ya da neye yardımcı olurum?

Genel olarak insanlar mı? Belli bir insan grubu mu? Bebekler, spesifik grup ya da gruplar, fakirler, zenginler, yaşlılar, girişimciler, hastalık riski taşıyan gençler, uyuşturucu bağımlısı gençler, kimsesiz çocuklar, alkolik ebeveynler / gençler / insanlar, engelli sporcular, traktör kullanıcıları, ressamlar, şarkıcılar, medya, spesifik bir tür kuş, gezegen, filler, okyanuslar, kirlilik vb. Bu konuda kararınızı verirken egzersizlere verdiğiniz cevapları tekrar tekrar inceleyin. Yardımcı olmak için dünyaya geldiğinizi hissettiğiniz hedef kitle nedir? Bunu bu aşamada tespit edin.

Yardımcı olduğum kimse ya da şey için yarattığım değer ne? Elde edilen nihai sonuç ne?

Tespit ettiğiniz hedef kitleniz sizin yardımlarınızla nasıl bir sonuç elde edecek? Nasıl bir değer sunuyorsunuz? İhtiyaçlarını nasıl karşılayacaksınız? Sunduğunuz değer karşılığında ne elde edecekler? Son olarak bunu ortaya çıkartıyoruz.

Üçünü birleştir

Eğer üçünü de tespit ettiyseniz egzersizlere verdiğiniz cevaplar eşliğinde bir araya getirme zamanı. Başarılar.

Ve misyonunuzu yazın

Bu adımda misyonunu kağıda dökeceksiniz. Aşağıda bir kaç örnek ve benim misyonumu bulabilirsiniz.

Misyon ve vizyon karmaşası

Çoğu insan bu iki kelime arasında anlam karmaşası yaşıyor. Netleştirelim.

Misyon; ne yaparım sorusuna cevap verir. Vizyon ise; nasıl yaparım? Ne vasıtasıyla yaparım sorularına cevap verir. Vizyonunuz, misyonunuzu yerine getirmek için kullandığınız araçlardır.

Misyonumun benim için doğru olduğunu nasıl anlarım?

İki ayrı test ile bunu anlarsınız;

 1. Projeksiyon testi: Sizin kim olduğunuzu yansıtıyor mu?
  1. Bu kendim için istediğim bir şey midir?
  2. Bu kendi yaralarımı iyileştirmeye yardımcı olur mu?
 2. Acı testi: Gerçekleşmemesi durumu acı verir mi?
  1. Kendi amacınız bu dünyada gerçekleştirilmediğinde duyduğunuz acı nedir?
  2. Gerçekleşmemesi durumunda sonucu ne olur? Nasıl hissedersiniz?

MİSYON ÖRNEĞİ: Misyonum; insanları eğitmek ve ilham vermek. Böylece güven ve mutlulukla en yüksek tandartları yaşayabilsinler.

MİSYON ÖRNEĞİ: İnsanları, kendi yaşamlarını en yüksek değerde yaşamaları için eğiterek daha barışçıl, daha neşeli bir dünya yaratırım.

MİSYON ÖRNEĞİ: Misyonum; kadınları, kendilerini tacizlerden korumak için bilgilendirmek ve onlara siper olmaktır.

ERGUVAN ÖZBEK OLARAK MİSYONUM: İnsanların hayatlarını en üst seviyede yaşayabilmeleri için onlara ilham kaynağı olmak, rehberlik etmek ve yardımcı olmaktır.

Yarın tekrar birlikteyiz ve vizyon egzersizlerine geçiyoruz.

Sevgiler.

Erguvan Özbek

İnstagram ve Telegram’da takip için tıklayınız!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu