Yaşama Dair
Trend

2. Gün – Kendini yeniden keşfetmenin sırları

Yaşam amacınızı bulun. Tutkunuzu yaşayın.

Yazı serimizde amacımız kendinizi keşfetmek. Kendinizle şimdiye kadar hiç olmadığınız kadar bir arada olmak. Çocukluğunuzdan gününüze kadar aklınızı nasıl doldurduğunuzu görmek. Bilinçaltınızın en ücra köşelerine kadar ilerleyecek, içerikleri tanıyacak ve belki de kendinizle ilk defa hiç olmadığınız kadar samimi olacaksınız.

Gözlemci

Kuantum fizikte “gözlemci” kavramı vardır. Eğer okumadıysanız bu linkten ilgili yazıya gidebilirsiniz. Gözlemci olmak; içinizdeki fırtınaların sizi savurmasına izin vermeden sadece izlemektir. Egonuzun aleti olan “iç sesinizi” kabul etmek değil, onu dinlemektir. Sizi yönetmesi değil anlamaktır. Yaptıklarınıza, düşündüklerinize, şimdi olduğunuz halinize tüm çıplaklığıyla tanık olmaktır. Sebeplere idraktır. İdrakiyet! Ne güçlü bir kelime! 14 gün boyunca sadece gözlemci olarak kalacağız. Hayat oyununun direksiyonu artık bizim elimizde!

Seçimler

Yaşamımız sadece seçimlerden ibaret. Ne seçiyorsak onun sonucunu yaşıyoruz.

Eğer sonuçlarına katlanıyorsak ne seçtiğimizin önemi yoktur. Yaşamımızda elde ettiklerimize bakarak, hedeflerimizden, amaçlarımızdan ne kadar uzak ya da yakın olduğumuzu kolaylıkla görebiliriz. “Kendimizle yüzleşmek” hiç ama hiç kolay değildir. Bununla birlikte bir kere yapabildik mi korkacak, çekinecek hiç bir şey olmadığını görebilir ve ileriye daha sağlam adımlar atabiliriz. Tekrarlamama izin verin;

Yaşamımız sadece seçimlerden ibarettir. İyi ya da kötü yoktur. Güzel ya da çirkin… Başarı ya da başarısızlık… Sadece seçimler ve onun sonuçları. Elde ettiğimiz sonuca bir tanım koymak “egonun” işidir. Tanım koymadan özgürce yaşayabilmek ne güzel…

Siz bugün, şu anda bu yazıyı okumayı seçtiniz. Bu seçiminizin sonunda 14. gün sonunda “dünyaya geliş amacınızı keşfedeceksiniz”. “Misyonunuzu” tespit edecek, bu misyona ulaşabilmek için gerekli “vizyonu” tasarlayacaksınız. Vizyon egzersizleri 12. e-posta ile sizi yönlendireceğim yazıda bulunuyor. İlgili vizyonunuz için nasıl aksiyon planlayacağınız ise 13. gün yazısında.

14. ve en son e-posta ise bu yazı dizini takip ve takdir edenler için muhteşem bir sürpriz içeriyor. Bu sebeple son e-postaya kadar sabırlı olmanızı diliyorum. Bakalım sürprizimi beğenecek misiniz?

14 günlük yazı dizisi içeriği

Bu e-posta da, yarından itibaren başlayacak egzersizler, ödevler ile ilgili genel bir bilgi vermeyi planladım. Eğer tam olarak ne yapacağınızı anlarsanız misyon ve vizyonunuza çok daha kolay ulaşırsınız.

Dün

Dün size kendimi tanıtan, biraz amacımdan bahseden bir giriş yazısı gönderdim. Yazıdan sonra “aman be sende, ben bunları zaten biliyorum” ya da “eh bir bakalım diğer e-postaya ona göre karar veririm” diyenler için önemli bir uyarım var.

Türkçe’ de en tehlikeli 3 kelime

” Ben bunu biliyorum “

Bu 3 kelime sizi konfor alanınızda tutar. Sizin gelişiminizi durdurur. Bireysel dönüşüm yoktur. Eğer bir misyonunuz varsa ve sizi sabahları heyecanla uyandırıyorsa, insanların hayatlarına anlamlı bir katkı sağlıyorsa ve sizi servet yaratmak açısından sonuçlarıyla %100 tatmin ediyorsa tamam. Bunların bir tanesini bile yaşamıyorsanız “ego”nun oyuncağı durumundasınız demektir. Nasıl bilebilirsiniz. Sadece yaşayarak.!

Teorisyenlik yapmayı bırakıp kendi maceramıza atılalım. Hayat oyunun da hakem de, seyirci de, oyuncu da, yönetici de sizsiniz. Gelin bu oyunu doğru oynayalım.

Bugün

Şu anda okuyor olduğunuz yazımda size ana konuları vermek isterim;

 1. Giriş ( dün )
 2. Kendini keşfetmenin sırları, tanıtım ( şu anda )
 3. Kendini keşfetme egzersizleri, 1. bölüm ( 9 adet ) ( yarın itibariyle )
 4. Kendini keşfetme egzersizleri, 2. bölüm ( 8 adet )
 5. Kendini keşfetme egzersizleri, 3. bölüm ( 8 adet )
 6. Kendini keşfetme egzersizleri, 4. bölüm ( 4 adet )
 7. Kendini keşfetme egzersizleri, 5. bölüm ( 3 adet )
 8. Misyonunuzu keşfetme egzersizleri, 1. bölüm ( 3 adet )
 9. Misyonunuzu keşfetme egzersizleri, 2. bölüm ( 4 adet )
 10. Misyonunuzu keşfetme egzersizleri, 3. bölüm ( 7 adet )
 11. Misyonunuzu oluşturma formülü ( 7 adet )
 12. Vizyonunuzu keşfetme egzersizleri ( 9 adet )
 13. Vizyon ve aksiyon planlama egzersizleri ( 5 adet )
 14. Yazı dizisi kapanış ve katılımcılara özel muhteşem bir sürpriz!

5 adet e-posta; kendini keşfetme egzersizleri içermektedir. 5 bölümde 32 egzersiz vardır. Her egzersiz ortalama 5-7 dakikanızı alacaktır. Soru-cevap şeklindedir. Cevaplar size aittir. Ve kimse görmeyecektir. Bu nedenle olabildiğince samimi ve gerçek cevaplar verin.

Sonraki 3 adet e-posta; Misyonunuzu keşfetme egzersizlerini içermektedir. 14 egzersizden oluşmaktadır. Her egzersiz 5-7 dakikanızı alacaktır. Lütfen samimi cevaplar veriniz.

Toplamda 46 egzersiz sizi kendinize daha da yakınlaştıracak, kendinizi daha yakından tanıma fırsatı sağlayacaktır. Bazı sorular tekrar gibi algılansa da temel amaç olabildiğince detaylı cevaplar yazmaktır. Verilen sorulara ne kadar samimi ve net cevap verirseniz amacınızı bulmak o kadar kolay olacaktır. Kendinizi ve misyonunuzu keşfetme egzersizlerini yapmanızın temel sebebi, misyon oluşturma formülünde daha net olabilmek sebebiyledir.

9 adet egzersiz ile misyonumuza ulaşmamızı sağlayan vizyonunuzu belirledikten sonra bir tam gününüzü 5 adet aksiyon planlama egzersizine ayıracaksınız.

Bu eğitimi verdiğimde yapılan egzersizler, hazırlık aşamalarının tamamının 7-10 saatlik bir çalışmayı içerdiğini gördüm. Bu kadar kısa sürede hayatınızın amacını keşif bence çok ideal. Veeeee;

Sürpriz

14. günün sonunda sadece size özel muhteşem bir sürpriz sunacağım. Müthiş bir teklifim olacak. Bu sürprizim zaman ve katılımcı sınırlı olacak.

Yarın egzersizlere başlıyoruz. Beklerken size başka bir makale önerisinde bulunmak isterim. Muhakkak okuyun!

Görüşmek üzere!

Erguvan Özbek | Amaç Stratejisti

İnstagram’da beni takip için lütfen aşağıya tıklayın!

Telegram’da yazılarımı takip için tıklayın!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu