Yaşama Dair

7.Gün – Kendini keşfetme egzersizleri – 5.bölüm

Kendinizi serbest bırakın. Özgürlüğün tadına varın.

Kendini keşfetme ve misyonunu bulma yolculuğunuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gerçekte, yaşam yönünüz, yolunuz; dış baskılardan, güçlerden, kişilerden ya da fırsatlardan, dışarıdaki durumlardan değil, içsel tohumlardan çiçek açan meyvelerle olmalıdır! Kim olduğunuz yolunuzu, yolunuz kim olduğunuzu belirler. İnsanların çoğunluğu kim olduğunu ve gerçek amacını keşif için vakit ayırmaz. eğer bu yazıma kadar geldiyseniz ve ilk günkü heyecanınızla tüm egzersizleri yerine getiriyorsanız bilin ki azınlıktansınız. Sizi gönülden tebrik ediyorum.

Neşe ve zevk arasındaki fark

Önceki yazılarımda bu kavramların geçtiği egzersizler verdim. Şimdi biraz açayım;

Zevk, keyif, haz, memnuniyet; akıl oyunudur. Duyusal temellidir. Şartlanmış aklımızın derinliklerinden gelir ve egomuzun kendi oyunlarında kullandığı önemli silahlardandır.

Diğer tarafta neşe, mutluluk, sevinç kavramları ise kalpten gelir. Kalp kaynaklıdır.

Hisleri ayırt etmek zordur. Ama hangi duygunuzun zevk ya da memnuniyetten, hangisinin neşe ve mutluluktan geldiğini ayırt edebilirsiniz. Gitmeniz gereken yolu kalbiniz belirler. Mutluluk, neşe ve sevinç duygusu verir.

” bunu yapmayı gerçekten çok seviyorum” diyebilmelisiniz. ” şunu yapmaktan memnun kaldım” değil.

Beceri ve yetenek arasındaki fark

Beceriler öğrenilebilir.

Geçmiş becerileriniz öğrendiklerinizden kaynaklanmaktadır. “Bugün bir şeyi beceriyorum” diyorsanız korku temelli olabilir. Çevrenizden etkilenerek elde etmiş olabilirsiniz.

Diğer bir taraftan, yetenek içinizde zaten vardır. Tanrı vergisi hediyedir. Bu yazı dizisinin sonunda elde edeceğiniz misyonunuzu yerine getirmek için belirleyeceğiniz vizyonda size yetenekleriniz yardımcı olacaktır. Zaten bu yüzden verilmiştir.

Yetenek hep içinizdedir.

Onu öğrenmek zorunda değilsiniz. Direk kullanırsınız ya da nasıl kullanacağınızı öğrenirsiniz. Yeteneğinizi geliştirebilir, hayat amacınıza erişmek için kullanabilirsiniz. ( spiker olmak, lider olmak, yazar olmak, konuşmacı olmak, program yapımcısı olmak gibi vizyonlarınızda hep yanınızda olacaktır. )

Yetenekler güncellenebilir. Her aldığınız eğitimle, her tecrübenizle yeteneğinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Bir çok insanın farkında olmadığı, hiç kullanmadığı ve ya çok az kullandığı doğal yetenekleri vardır. Sizde de var. Belki sadece farkında değilsiniz. Merak etmeyin. Egzersizleri kalbinizi vererek yaptıkça hepsinin farkına varacaksınız.

Yeteneğiniz sizin dünyaya geliş sebebinizdir. Size özeldir. Diğer bir deyişle, eğer kullanmanız gerekmeseydi bu yetenekle dünyaya gelmezdiniz. Yerine getirdiğiniz egzersizler, yaptığını meditasyonlar, yazılarımda edindiğiniz bilgiler hepsi sizin doğal akışınızı görmeniz içindir. Akıntı ile yüzmeniz içindir. Eğer akışı takip etmezseniz ne kadar güçlü olursanız olun dolu bir yaşamı yaşayamazsınız.

Yeteneklerin Tanrı’nın sana hediyesidir. Onları kullanmak senin Tanrı’ya hediyendir.

– LEO BUSCAGLIA

Ne zaman neşeli ve mutlu, sevinçli olursan yeteneğin açığa çıkar. Yeteneğin ne zaman açığa çıkarsa neşeli ve mutlu olursun. Hayatın pik yapar.

Becerilerini ne zaman kullanırsan da zevk alırsın. Memnuniyet duyarsın. Ne zaman zevk alıyorsan becerilerini kullanırsın. Ama bardağın kendisi değil içidir. Sadece -mış gibi olur. İdame hayattır. Sadece idare edersin.  Ego sana iyi de hissettirir. Ama asla yeteneğini kullandığın gibi olmaz. Bilinçli olarak gözlemlediğinde aradaki farkı anlarsın.

Yeteneklerinizi kullanıp hayatınızı evrene ve kendinize hizmet için kullanmak, neşe ve mutlulukla dolup taşmak ister misiniz?

Cevabınız evet ise bugünkü egzersizlerimize geçelim;

Çalışma kitapçığının 5. bölümünü indirmek için buraya tıklayınız!

Kendinizi keşfetme egzersizleri – 5.bölüm

Kendi cenazenizde sizin için söylenecekler

Bu egzersiz ardınızda bırakacağınız miras için çok önemlidir. Miras deyince çocuklarınıza ya da varislerinize bırakacaklarınızdan değil, bu dünyaya, evrene bırakacaklarınızdan bahsediyorum. Hayatınızı bundan sonra nasıl yaşamak istediğiniz konusunda etkileyici bir fikir verecektir. Bu egzersizde başkalarının sizin cenazeniz de söylemesini istediklerinizi yazınız! ( Sakın atlamayın. En önemli aksiyonlardan birisidir. )

“Yeniden başlat” tuşuna basmak

Hayatınıza bir reset atabilseydiniz, sıfırdan, hiç geçmişiniz olmadan başlayabilseydiniz neler yapardınız? Listeleyiniz.

Sonuç olarak;

Şimdiki hayatınızı mutluluk, sevinç ve başarılarla dolu yaşamak için neler yapmanız gerekiyor? Aklınıza gelenleri yazın.

Bu 3 egzersizi yaparken zorlanacaksınız. Aklınıza hiç bir şey gelmeyebilir. Ya da anlamsız gibi gelebilir. Endişe etmeyin. Sadece yazın. Yorum olmadan, sorgusuz sualsiz, aklınıza gelen her şeyi yazın.

Ne kadar sürerse sürsün sakın bitirmeden uyumayın.

Yarın görüşmek üzere.

Erguvan Özbek

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu