Yaşama Dair

6.Gün – Kendini keşfetme egzersizleri – 4.bölüm

Kendinizi serbest bırakın. Özgürlüğün tadına varın.

Evrende asla hata yoktur!

Hayatın seçimlerden ibaret olduğunu bu yazı dizimde elimden geldiğince tekrarlamaya çalışıyorum. Önünüzde sonsuzluk var. Her şeyi seçebilirsiniz. Seçtiğiniz yol hangisi olursa olsun yine kendi içinde seçimler barındırır. Her yol yaşayacağınız maceralarınızı, ilişkilerinizi, sorumluluklarınızı, başarı ya da başarısızlıklarınızı, sınırsız olayları içerir. Profesyonel sporcu olmayı seçiyorsanız; yediğiniz yemeklerden, uyku düzeninize, disiplinli bir hayat zorunluluğundan tutun günlük antrenmanlara, spor camiasından oluşan çevreden tutun ilişki yaşadığınız kişilere kadar her şey başkadır. Ya da bir avukat olmayı seçiyorsanız; eğitiminizden, günlük rutinlerinize, hobilerinizden kazancınıza her şey daha farklı olacaktır.

Bu sebeple;

Gerçek amacımızı keşfetmek, misyonumuzu belirlemek çok önemlidir. Çünkü sizin için, bu dünyaya geliş sebebinizi barındıran, en doğru yolu keşfetmelisiniz. Bu egzersizleri önemle ve ödün vermeden günlük yapmanızı istememin temelinde sizin için en doğru yolun seçiminde rehber olabilmek vardır. Eğer şimdiye kadar, anlam ve neşe dolu, ilham ve tutku ile yaşadığınız, bolluk ve bereket içeren bir yaşantınız olmadığını düşünüyorsanız, tam olması gereken eğitimde, tam bulunmanız gereken yerdesiniz. Lütfen egzersizlerden asla ödün vermeyiniz!

Meditasyon çalışması “Kendinizi serbest bırakın ve özgür olun!”

Bir kere daha ellerinizi ve vücudunuzu serbest bırakın. Derin nefes alın. Rahatlayın. Bir şey yapmayın. Sadece olun. Bedeninizi ve beyninizi serbest bırakın. Kalbinize boş elinizi koyun. Aynada kendinize bakın. Resminiz varsa resminize bakın. Yoksa kendinizi imgeleyin. Şimdi söyleyeceklerimi kendinize sessizce söyleyin ( içinizden değil ).

” Geçmiş şartlanmaların ve bilginle şimdiye kadar elinden gelenin en iyisini yaptığını anlıyorum. Seni geçmişte yaptığın tüm hatalar için tamamıyla affediyorum. Şimdi, sonuçlarında, çalışma hayatında ve seçtiğin yolda duyduğun üzüntünden, hüzünden, suçluluklarından, utancından, kızgınlıklarından ve tüm korkularından serbest bırakıyorum.

Seni geçmişinden serbest bırakıyorum ve hayatını artık anda yaşaman konusunda cesaretlendiriyorum. Şu anda yeni, taze ve tertemiz bir başlangıç imkanın var. Bugün hayatında istediğin her şeyi yeniden seçebilirsin. Hayatının bugününü geri kalan hayatının ilk günü yap. Ve hayatını amaç ve keyif dolu kullan. “

Gözlerinizi kapatın. İki elinizi kalbinize koyun. Kendinizi eksiksiz kabul ettiğinizi hissedin. Kendinize duyduğunuz sevgiyi hissedin. Şartsız sevgi duyun kendinize. Beklentisiz sevgi duyun kendinize. İki elinizle kendinize sarılın.

Deklarasyon

Kendi kendinize tekrarlayarak sizi heyecanlandıracak bir kaç önemli olumlama cümlesi vermek isterim. Belki size ait değiller ama tınıları çok güçlü! Bol tekrarlarla sizin bir parçanız olabilirler.

 • Ben önemliyim!
 • Benim önemli işim var!
 • Bir sebeple dünyaya gönderildim!
 • Ben misyonumu tamamlarım!
 • Ben vizyonumu yaşarım!
 • Ben farklılık yaratırım!
 • Ben ışık savaşçısıyım!
 • Bu benim kaderim!
 • Ben güçlüyüm!

Yaşamın sırrı kendini bilmektir!

-SOKRATES

Çalışma kitapçığının 4. bölümünü indirmek için buraya tıklayınız!

Kendinizi keşfetme egzersizleri – 4.bölüm

Geçmiş kariyer ve iş tecrübeleriniz
 1. Eski işinizin en eğlenceli yanları nelerdir? Yazınız.
 2. Eski işinizin en anlamlı yanları nelerdir? Listeleyiniz.
 3. Eski işinizin en anlamsız, hoşunuza gitmeyen yanları nelerdir? Yazınız.
 4. Eski iş ya da işlerinizi daha iyi yapabilmek için neleri değiştirirdiniz?
Yaşadığınız pişmanlıklar
 1. Yapamadığınız, olamadığınız ve sahip olamadıklarınız yüzünden duyduğunuz pişmanlıklar nelerdir? Yazınız.
 2. Bu istekleriniz neden gerçekleşmedi? Neden sahip olamayacağınıza inandınız? Sizi neler geri çekti?

Bugünkü egzersizlerimiz bunlar. Samimi ve keyifle cevap vereceğinizi düşünüyorum. Her birine 5-7 dakika vakit ayıracağınızı düşünürsek 30-45 dakika civarı bir süre yeterli olacaktır. Sakın bırakmayın. Hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz.

Yarın görüşmek üzere.

Erguvan Özbek

İnstagram ve Telegram’da takip için tıklayınız!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu