Yaşama Dair
Trend

5.Gün – Kendini keşfetme egzersizleri – 3.bölüm

Kendinizi serbest bırakın. Özgürlüğün tadına varın.

Meditasyon çalışması “Egonuzu serbest bırakın ve özgür olun!”

Bir kere daha ellerinizi ve vücudunuzu serbest bırakın. Gözlerinizi kapatın. Derin nefes alın. Rahatlayın. Bir şey yapmayın. Sadece olun. Bedeninizi ve beyninizi serbest bırakın. Şimdi gözünüzün önüne EGO’nuzu getirin. Korku temelli kendinizi, gereksiz koruyucu kendinizi. Kafanızdaki kritik ses. Önünüz de şu anda ayakta duruyor. Şimdi onu birazdan sayacaklarımı söylerken dinleyin;

“Bilerek ya da bilmeyerek kendi olma halimle ya da kendi fikirlerimle seni etkiledim!

Bunlar benim kendi geçmiş şartlanmalarım yüzünden oldu. Şimdi anladım ki benim fikirlerim ya da yorumlarım senin için ne doğrudur ne de yanlıştır. Sana sebep olduğum tüm sıkıntılar için özür dilerim. Şu anda yanında olsam da olmasam da seni seviyorum. Senin için en iyisini istiyorum. Şu anda senin bu dünyada ki en doğru yerini alma zamanı. Ben sana hayatında istediklerini gerçekleştirmen için sana tüm desteğimi, tüm iznimi, tüm dualarımı veriyorum.

Yaptıklarım ya da söylediklerim ne olursa olsun bu senin hayatın. Ben şimdi seni olduğun ve olmak istediğin gibi kabul ediyorum. Artık hiçbir şey kanıtlaman ya da hiçbir şey için benim iznimize başvurman gerekmiyor. Geçmişten gelen herhangi bir şeyi bırakmakta ve yeni yolunu çizmekte serbestsin.

Gerçek hissettiklerin ve tüm kalbinle, şu anda ruhunun derinliklerinde istediğini yapmakta serbestsin!

Şu anda gözlerinizi açın ve aklına gelen herhangi bir konuda herhangi bir şeyi, düşünmeden, seçmeden, çabalamadan sadece YAZIN!

 1. Hayatımdan aşağıdakileri serbest bırakıyorum. Beni artık etkilemeyecek. Neler bana hizmet etmiyor? Neleri daha az istiyorum hayatımda?
 2. Hayatıma aşağıdakilerin girmesine izin veriyorum. Neler beni güçlendirir? Daha fazla ne istiyorum?

Bu dünyaya egonuzla gelmediniz ama yaşınız ilerledikçe egonuzu yarattınız ve büyüttünüz. Ama asla onunla birlikte dünyaya gelmediniz. Hayatınızı artık “egonuz” değil, siz yönetiyorsunuz.

Karanlığı göremeyen ışığın değerini anlamaz. Karanlığı gördünüz. Sıra ışıkta. Işığı görme zamanı! Çünkü geçmişinizin sizi bugün nasıl etkilediğini anlama, kavrama ve görme zamanı. Gerçeklerin zamanı!

İnsanların hayatında ki hüsran, hayal kırıklıkları şu anki gerçeklik durumu ile beklentiler arasındaki farktan gelir! Hayal kırıklıkları ve hüsran BLOKAJ yani ENGEL haline gelen negatif duyguları doğurur!

Çoğunluk hayal kırıklıklarınız ya da hüsranlarınız BEKLENTİLER nedeniyle oluşur! Şu ana kadar ne olması gerekiyordu? Ne olmalıydı? Nerede olmanız gerekiyordu? Nerede olmanız gerektiği bir İLLÜZYONDUR! Egonuz nerede olmanız gerektiğini söyler, siz de üstüne hayal kırıklığı yaşarsınız! Uydurmadır! Bu sebeple tam bir egoik yaklaşımdır. Hatta özgüven eksikliğine sebep olur. -meli -malı ile tamamlanan kelimelere dikkat edin.

Affetme

Dünkü yazımda “kendini keşif yolculuğunuzda” affetmenin öneminden bahsetmiştim.

Kendinizi affetmenin 3 adımı vardır;
 1. Bir konuda kendi duygularınızı “tanıma”
 2. Bu duyguları “ifade etme”
 3. İfade ettiğiniz duygularınız konusunda kendinizi “affetme” ( kendi beklentilerinizi karşılayamadığınız, başkalarının beklentilerini karşılayamadığınız ya da vizyon sahibi olamadığınız, net bir yol haritasına sahip olamadığınız tüm konularda! )

Hayatınızda hem beklentiyi hem de gerçekliği siz yaratırsınız. Gerçeklik ya da beklenti. Birisini tercih etmeniz gerekiyor. Beklenti yaklaşımı egoiktir. Gerçeklik, olması gerekendir. Seçiminizi gerçeklikten yana yapın. Her konuya sebep-sonuç ilişkisi olarak bakın. “Bu oldu çünkü şunu yaptım. Sonuç istediğim gibi olmadı. O halde şimdi bunu yapayım.” diyerek an’da gerçekleştireceğiniz aksiyonlar sizi başarıya, istediğiniz sonuca götürebilir.

İstemediğiniz sonuçlara takılıp kalmayın. Negatif sonuçların etkisini duygusal olarak yaşamayın. Bunun bir seçim olduğunu unutmayın.

Kendini keşfetme egzersizleri kendinizi tanımada, seçimlerinizi anlama da çok yardımcı olacaktır. Keşfe devam edelim.

Çalışma kitapçığının 3. bölümünü indirmek için buraya tıklayınız!

Kendinizi keşfetme egzersizleri – 3.bölüm

Neşe ve anlam
 1. Ruhunuzu yükselten, size kalpten şarkılar söylettiren, neşe hissiyatınızı ortaya çıkartan aktiviteleriniz nelerdir? Sıralayın.
 2. Hangi aktiviteleri yaptığınızda zaman su gibi akıp gider? Yazın.
 3. Çocukken yapmaktan keyif aldığınız şeyler nelerdir?
 4. Size ilham veren, sizi harekete geçiren filmleri yazın.
 5. Sizi harika hissettiren şeyler nelerdir?
 6. Sizi heyecanlandıran şeyleri yazın.
 7. Size neler memnuniyet ve tatmin duygusu yaşatır?
 8. Hayatınızda anlam dolu olduğunu düşündüğünüz şeyler nelerdir?

Bugünkü egzersizlerimiz bunlar. Samimi ve keyifle cevap vereceğinizi düşünüyorum. Her birine 5-7 dakika vakit ayıracağınızı düşünürsek 30-45 dakika civarı bir süre yeterli olacaktır. Sakın bırakmayın. Böylece hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz.

Yarın görüşmek üzere.

Erguvan Özbek

İnstagram ve Telegram’da takip için tıklayınız!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu