Yaşama Dair

4.Gün – Kendini keşfetme egzersizleri – 2.bölüm

Kendinizi serbest bırakın. Özgürlüğün tadını alın.

Meditasyon çalışması “Çevrenizi serbest bırakın ve özgür olun!”

Ellerinizi ve vücudunuzu serbest bırakın. Gözlerinizi kapatın. Derin nefes alın. Rahatlayın. Bir şey yapmayın. Sadece olun. Bedeninizi ve beyninizi serbest bırakın. Anne ve ya babanızı, eşinizi ya da kimi engel olarak görüyorsanız onu gözünüzün önüne getirin. ( Ölmüş olsalar bile ) İş ortağınızı ya da çocuğunuzu yani önemli gördüklerinizi de düşünün. Öğretmenler, yakın arkadaşlar, sizi etkileyen, bu duruma getiren herkesi düşünün. Sırasıyla da olabilir ya da hepsi de olabilir.

Size şu sözleri söylediklerini duyun hepsinden!

“Bilerek ya da bilmeyerek kendi olma halimizle ya da kendi fikirlerimizle seni etkiledik! Bunlar bizim kendi geçmiş şartlanmalarımız yüzünden oldu. Şimdi anladık ki bizim fikirlerimiz ya da yorumlarımız senin için ne doğrudur ne de yanlıştır. Sana sebep olduğumuz tüm sıkıntılar için özür dileriz.

Şu anda yanında olsak ta olmasak ta seni seviyoruz. Senin için en iyisini istiyoruz. Şu anda senin bu dünyada ki en doğru yeri alma zamanın. Biz hayatında istediklerini gerçekleştirmen için sana tüm desteğimizi, tüm iznimizi, tüm dualarımızı veriyoruz. Yaptıklarımız ya da söylediklerimiz ne olursa olsun bu senin hayatın. Biz şimdi seni olduğun ve olmak istediğin gibi kabul ediyoruz. Artık hiçbir şey kanıtlaman ya da hiçbir şey için bizim iznimize başvurman gerekmiyor. Geçmişten gelen herhangi bir şeyi bırakmakta ve yeni yolunu çizmekte serbestsin.”

Şu anda gözlerini aç ve aklına gelen herhangi bir konuda herhangi bir şeyi, düşünmeden, seçmeden, çabalamadan sadece YAZ!

Bu meditasyonu aklına geldikçe yap. Geçmişten gelen engellerin çoğunun açılacağı bir devinim yaratır.

Hayatımızda meditasyonun çok önemli bir yeri vardır. Bununla birlikte gerek kitaplardan, gerekse izlediğimiz açıklamalı videolardan gelen bilgiler bu konuda kafamızı çok karıştırır. Felsefe tarafında kalır. Halbuki meditasyon; havalarda uçmak değildir. Om sesleri ve tütsülerle sanki başka birisiymişiz gibi davranmak değildir. Meditasyon öze dönmektir. İçine dönmek. İç dünyana girmek. İçini keşfetmek…

Gerçek sen

“Gerçek seni” keşfetmek istiyorsan sadece gözlerini kapa ve kendine sorular sor. “Gözlemci” pozisyonuna geç ve izle. Bilinçaltında akan sularda serbest bırak kendini. Bakalım sizi nereye götürecek?

Geçmişte yaşamak zorunda değilsin. Geçmişinle de yaşamak zorunda değilsin. Hayatta sadece “An” var.

“Elini dün kaldır” desem kaldırabilir misin? Ya da “elini yarın kaldır” desem? Mümkün değil. Sadece “elini şimdi kaldır” diyebilirim. Savaşçının gerçek manifestosu olan “aksiyon” sadece anda gerçekleşir. Geçmişte ya da gelecekte hareket yoktur. Aksiyon yoktur. Aksiyon sadece şimdidedir.

Meditasyon

Şimdinin gücünü kullanarak geçmişin izlerini, geleceğin kaygı ve şüphelerini ortadan kaldırmaktır. Hastalıkların çoğunluğunun geçmişin pişmanlıkları ve geleceğin kaygıları sebebiyle olduğunu biliyor muydunuz?

Hayatınızın her alanında “dur” emrini vererek kendinize zaman ayırın. Sadece kendinize. Dinginleşin. İlk önce bu dünyaya geliş amacınıza bakın. Bu sizin misyonunuz. Ölünceye kadar. Ardından vizyonunuza bakın. Amacınıza ne kadar hizmet ediyor? Eğer henüz bir misyonum ve vizyonum yok diyorsanız doğru yerdesiniz. Kendimizi keşfediyoruz ve 2. bölümdeyiz.

Çalışma kitapçığının 2. bölümünü indirmek için buraya tıklayınız!

Kendinizi keşfetme egzersizleri – 2.bölüm

Kişisel ilgi alanlarım
  1. Bu kadar meşgul ve bir mücadele içerisinde olmadan önce, geçmişte nelerden keyif alırdınız? Neler yapardınız? Ya da yapmazdınız? Yazın.
  2. Şu anda genel olarak yapmaktan keyif aldığınız şeyler nelerdir? Listeleyin.
  3. Hobileriniz nelerdir? Boş zamanlarınızda neler yapmaktan hoşlanırsınız?
  4. Konuşmaktan, paylaşmaktan keyif aldığınız favori konularınız nelerdir? Laf olsun diye değil, heyecan duyduğunuz konulardan bahsediyorum.
  5. Şu anda okuduğunuz ya da okumaktan çok hoşlandığınız kitap türleri nelerdir?
  6. Eğer üç tane dergi satın alıyor olsaydınız türleri ne olurdu? Hangi içerikleri barındırırdı?
  7. Bir şeyler öğretmem gerekseydi, hangi konularda öğretmek isterdim?

Bugünkü egzersizlerimiz bunlar. Samimi ve keyifle cevap vereceğinizi düşünüyorum. Her birine 5-7 dakika vakit ayıracağınızı düşünürsek 30-45 dakika civarı bir süre yeterli olacaktır. Sakın bırakmayın. Hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz.

Yarın görüşmek üzere.

Erguvan Özbek

İnstagram ve Telegram’da takip için Tıklayınız!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu