Yaşama Dair

3.Gün – Kendini keşfetme egzersizleri – 1.bölüm

Gerçek bir karar almanızın vakti geldi. Zihinsel blokajları kaldırın

Geçmiş şartlanmalarınız gününüzü etkiliyor mu? Kocaman bir evet. Ebeveynleriniz, din adamları, televizyonda seyrettiğiniz programlar, arkadaşlarınız, dostlarınız, sevgilileriniz, patronunuz, ortaklarınız, hepsi sizi bugünkü siz yaptı. Düşünce yapınızı şekillendirdi. Çevrenizden beş duyunuzla algıladıklarınız, yaşadığınız travmalar, olaylar sizi bugüne getirdi. An’da verdiğiniz tüm kararları, yapıyor olduğunuz tüm seçimleri şartlanmış aklınızla yapıyorsunuz. Size sorum şu; siz bardağın kendisi misiniz yoksa bardağın içindekiler mi?

Temizlik yapmamız, geçmişi affedip bugün yeni, tertemiz, sıfır kilometre kararlar almamız gerekiyor. Mecburuz. İlk önce kendimiz sonra sevdiğimiz, değer verdiğimiz insanlar için bunu yapmalıyız. Mutsuz, amaçsız ve rastgele geçen her gün sadece size değil, yakınlarınıza, sizi modelleyenlere de zarar veriyor. Bu sorumluluğu almanızın vakti geldi de geçiyor. Arınmak, geçmiş şartlanmalarınızın farkına varıp blokajları kaldırmanız gerekiyor.

Berrak, net olmanız lazım. Eğer geleceğinizi geçmişinizin yaratmasına izin vermeyecekseniz, aynı kısır döngü içerisinde yaşamak istemiyorsanız, bugün GERÇEK bir karar almanızın vakti geldi.

Berraklık

Berraklık doğal bir durumdur. Bir şeyi bulmakla alakalı değildir. Olma halidir. Temizlenmedir. Ortadan kaldırmadır. Önünde duran mental blokları, ilmik açar gibi adım adım açmaktır. Özellikle ailesel tecrübeler sebebiyle belirli alanlarda sıkıştıysanız önünüzü açabilmek için geçmişinizle barışmanız gerekiyor. Önce kendinizi, sonra durumun barındırdığı herkesi gönülden affetmeniz gerekiyor. İstediğiniz kadar zeki ya da akıllı olun bunu yapmadıkça belirli alanlarda hep engeller ile karşılaşacaksınız. Kendi gerçek yönünüzü, patikanızı bulmakta zorlanacaksınız.

Onaylanma ve takdir görme ihtiyacı

Hayat yolunu seçmekte en büyük engellerden birisi başkalarının ( özellikle anne ve babanın ) takdir ve onaylarını toplamaya çalışmaktır. Yapmak istediğinizi yapamamak, ya da yapmamak istediğinizi yapmak zorunda kalmak… Siz bu dünyaya bir sebepten geldiniz. Einstein’ın dediği gibi “evren zar atmaz”. Bu sebebi ya da sebepleri keşfedebilirseniz, şimdiye kadar yaşadığınız zorluklar ile bir daha asla karşılaşmak zorunda kalmayacağınızı net bir şekilde görebilirsiniz.

Onaylanma, başkalarını mutlu etme ya da başkalarının ne düşündüğü hakkında dert edinme, kendi gerçek yolunuzu bulmakta en büyük engellerdir!

Bu dünyaya onlar için gelmediniz

Evet. Gerçek bu! Siz bu dünyaya ebeveynleriniz için gelmediniz. Onlara gelmediniz. Onlar vasıtasıyla geldiniz.

Bu dünyaya onların yerini almaya değil, kendi yerinizi almaya geldiniz.

Peki bu yer neresi? Ne için geldik? Ne yapmak için geldik?

Bu sorulara cevap verebilmek için kendimizi tanımamız, anlamamız gerekiyor. Kendimize sorular sorup samimi cevaplar vermemiz gerekiyor.

Gelin beraber bu soruları sormaya, kendimizi keşfetmeye başlayalım.

Egzersizleri içeren çalışma kitabının ilk bölümünü buradan indirebilirsiniz! Tüm cevaplarınızı bu döküman üzerine yazınız!

Uyarılar

 • Kendini keşif egzersizleri basit gibi görünür ama sizi zorlar.
 • Başlamadan önce sessiz ve sakin, rahatsız edilmeyecek bir ortama geçin.
 • Telefonlarınızı 1 saatliğine kapatın.
 • Konsantre olun.
 • Her soruya cevap vermeden önce gözlerinizi kapatın.
 • Basittir ama kolay değildir.
 • “Egonuz” sizi her türlü dış etken ile zorlayacak. Kafanızı karıştıracak. Bunun bilincinde egzersizlerinize vakit ayırın.
 • Sadece “gözlemci olun”. Duygularınıza dikkat edin. Kendinizi keşfetmekte ustalaştıkça ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız.
 • Mümkünse bedenin güne hazırlık yaptığı erken saatlerde ya da akşam yatmaya hazırlandığınız bir aşamada egzersizleri yapın.

Kendini keşfetme egzersizleri-bölüm 1

Hayalleriniz ve arzularınız…

Çocukken neleri yapmayı ya da kim olmayı hayal ettiniz? Çok arzuladınız? Sizi birileri engellemeden, hayallerinizin önüne set koymadan ya da başka yöne yönlendirmeden önce ne olmak ve neler yapmak istiyordunuz? Hatırlayabildiğiniz her detayı yazın. Bir liste yapın. Etki çevrenizdeki insanlar sizi yönlendirmeden öncesinden bahsediyorum. Hatta içinizde hala bu hayallerin kıvılcımları vardır. Bugün aklınıza gelen her şeyi yazın. Madde, madde…

Güçlü yanlarınız, becerileriniz ve doğal yetenekleriniz
 1. Güçlü yanlarınızı yazınız. İşinizde, ailenizde, ilişkilerinizde, verdiğiniz hizmetlerinizde, ne hakkında olduğu önemli değil. Sadece yazın.
 2. Yapmakta iyi olduğunuz, size kolay gelen, hünerli olduğunuzu düşündüğünüz şeyleri listeleyin.
 3. Sonradan öğrendikleriniz dahil olmak üzere, yetenekli ve becerikli olduğunuz konuları listeleyin.
 4. Başkalarının sizin iyi ya da uzmanı olduğunuzu söylediği şeyleri yazın.
 5. Doğal yeteneklerinizi yazın. Yapıyor ya da yapmıyor olduğunuz önemli değildir.
 6. Eğer bir şeyler öğretmek zorunda kalsaydınız neler öğretmek isterdiniz. Listeleyin.
 7. Başkaları sizin hangi konularda fikrinizi alır ya da yardımcı olmanızı ister? Yazın.
 8. Başka kimsede olmadığını düşündüğünüz, niş, eşi olmayan özelliklerinizi yazınız.

Hatırlatma

Bu egzersiz esnasında sıkılmanız doğaldır. İç dünyanıza iniyorsunuz ve şartlanmış aklınız sizi çok iyi tanıdığı için, en bilindik ve kolay yollardan sizi engellemeye çalışacak. Aklınıza başlangıçta hiç bir şey gelmeyebilir. Kararlılıkla devam edin. Sakın bırakmayın. Bir kaç kelime de olsa muhakkak yazın. Çalışma kağıdını gün içerisinde yanınızda taşıyın. Her an aklınıza bir şeyler gelebilir. Kesinlikle her gün egzersizleri yapın. Eğer gün atlarsanız daha da zorlaşır.

Yarın kişisel ilgi alanlarınız ile egzersizlere devam edeceğiz. Unutmayın 8. e-postaya kadar kendini keşif egzersizlerini yapacağız. Hazırlık yapıyoruz. Bir çok soru sanki kendisini yineliyor gibi gelecek. Amaçta bu zaten. Bardağın kendisine ulaşabilmek için bazı soruları ters köşe ve farklı açılardan sürekli sormak gerekiyor.

Yarın aynı saatte görüşmek üzere!

Erguvan Özbek

İnstagram ve Telegram’da takip için tıklayın!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu