Yaşama Dair
Trend

1. Gün – Dünyaya geliş amacınızı keşfedin!

Yaşam amacınızı bulun! Tutkunuzu yaşayın!

Toplumuzun büyük çoğunluğu gibi bende kendimi yıllarca tam, bütün, olmam gerektiğim gibi hissedemedim. Bu eksikliğe, tam olamama halime çözümü hep dışarıda aradım. Fitness salonlarında daha iyi bir bedene sahip olabilmek için yüzlerce kilo altında ter döktüm. En iyi saç modeli için kuaför kuaför dolaştım. Hele kıyafetler… En şık olanına sahip olabilme hırsı yıllarca beğenilmeme korkumu besledi durdu. Tersi de geçerli. Korkular; dış dünya da size neler yaptırıyor neler! Okuyanların biraz tebessüm ettiğini görür gibiyim:) Hayallerim, arzularım var. Ulaşmaya çalışıyorum. Ben denedikçe onlar uzaklaşıyor sanki.

Ya başkalarına kendimizi beğendirme çabamız? Aman Allahım! Neler yapıyoruz neler! Patronumuza işimizi kaybetmemek için yaptığımız yalakalıklar… Müşterimize en iyi hizmeti verebilmek için söylediklerimiz… Eşimiz ya da sevgilimize söylediğimiz beyaz, kırmızı, mor yalanlar…

Sevdiğimiz, değer verdiğimiz insanlardan takdir elde etme, onaylanma çabalarımız… Üyesi olduğumuz toplumsal kesimin hoşlanmadığımız ama mecbur kaldığımız zorlukları… Evrende bolluk, bereket var diyorlar ama nerede göremedim:)

Mecburiyetler

Yıl 1999. Bir kış akşamı. Yaşım 25. Türkiye’nin en doğusunda Van şehrinde 3M Migros müdür yardımcısıyım. Yılbaşı gecesi saat 12’ye doğru geliyor. Herkesin sevdikleriyle beraber yeni bir yıl kutlama telaşında olduğu saatlerde ben sisteme fatura giriyorum. Günümüzden 22 yıl zihnimde geriye dönüğümde tek bir duygu kaplıyor içimi. Aslında iki tane. Çaresizlik ve yalnızlık… Ama gelire ihtiyacım var. İçimden, iş bulamayanlar var, haksızlık etmemeliyim düşünceleri geçiyor. Mecbursun diyor egom bana. Evet belki sevdiğim iş değil ama bunu bulamayanlarda var. Ne olursa olsun yapmalıyım!

Sabahları kalkmak

Hiç sabahları kalkmakta zorlandığınız günleriniz oldu mu? Elbette oldu. Hatta hala sabahları mutsuz kalkıyor olabilirsiniz. Bu giriş yazımı okurken bile yarın sabah işe gitme konusunda stresli hissediyor olabilirsiniz. Hepimiz bu süreçlerden geçiyoruz. Ya başkasının işinde maaşlı çalışan birisiyiz ya da kendi seçimimiz olmadığını düşündüğümüz işlerde, ticaretlerde çalışıyoruz.

Bunun yanında mecburi seçimlerimizde var değil mi? Kira ödenmesi lazım. Ekmek lazım. Yatırım lazım. Ev, araba lazım…

Kafamızı televizyonda ya internet uygulamalarındaki dizilere, filmlere gömmüşsek zaten mutlu bir hayat sürmediğimiz aşikar. Bugün varız, yarın yokuz. Göz açıp kapayıncaya kadar yıllar geçiyor. Bu yılları ya anksiyete, telaş, endişe duyguları ile yaşıyoruz ya da gereğinden fazla uyuyor, yaşamımızın büyük miktarını bitkisel hayatta geçiriyoruz.

Güneş doğunca uyanmayan tek varlık biziz

İlginçtir şu dünyada güneş doğunca kalkmayan, kalkamayan tek varlığız:) Bitkiler, hayvanlar hemen işlerine başlıyor.

Bundan 5 yıl öncesine kadar meslek hayatımda hep zorunlu seçimler yaptım. O zamanlar farkında değildim. Şimdi geriye dönüp baktığımda seçimlerimi rastgele ve mecburiyetten yaptığımı görebiliyorum.

Misyon ve vizyon

2016 yılında yurtdışında bir eğitime katıldım. Eğitimin içeriği genel olarak kişisel amaç ile alakalıydı. O zamana kadar misyon ve vizyon kavramlarının sadece şirketlerin “hakkımızda” sayfasında olması gerekenler gözüyle bakıyordum. Hatta okumazdım bile. Bana hiç bir şey ifade etmiyordu. Şimdi ise benimle birlikte hayat amacını keşif yolculuğuna çıkan yüzlerce hatta binlerce kişi var!

Rastgele bir hayat çok ucuz

Rastgele bir hayat yaşamak çok ucuz. Hatta belki de bedavaya yakın. Kendimizi, perspektifimizi, bakış açımızı dışımızdaki dünyada olup bitenlerden, içimizde olup bitenlere çektiğimizde bir “varoluş” sancısı yaşarız. Kolay değildir içeriye bakmak. Kendinle yüzleşmek. Seni tanımak. Gerçek seni bilmek. İlk “merhaba” en zoru. 14 günlük ” Hayat amacınızı keşfedin” yazı dizisine bu yüzden kendimle yüzleşerek başlamak istedim. Tanımadığım, belki hiç tanımayacağım binlerce insana örnek olmak istedim…

Varoluş sebebi

Hepimizin bu dünyada bir varoluş sebebi var. İçimizde saklı. Çocukluğumuzda, gençlik yıllarımızda etrafımızdan beş duyumuzla aldığımız kabullenmeler, bilinçaltı kalıplarının derinlerinde, düşünce sarayının en ücra köşelerinde bizi bekliyor.

Bu 14 günlük yazı dizisinde, kendimizi tanımak, kendimizi gözlemek için her gün 30-45 dakika ayıracağız. İçimize daldığımızda mevcut şartlar sebebiyle kaybolma ihtimalimiz çok güçlü. Malum “ego” sizi bu yoldan alıkoymak ve “gerçek sen” ile seni bir araya getirmemek için elinden geleni ardına koymayacak.

Bu sebeple her bir yazıya, her yazıda ki görevlere, bir yol gösterici, bir rehber gözüyle bakın…

Biz olduğumuzdan çok daha fazlasıyız. Biz bilinçli olmayanı bilinçli kılmak, görünür olmayanı görünür kılmak istiyoruz.

Ağaçtan çıkan meyveyi dışarıda aramak yerine, içimizde yeni bir tohum ekeceğiz. Kökünden yetiştirip büyüteceğiz.

Bilgisayarda yazdığımız yazının çıktısına baktığımızda, düzeltilmesi gereken kelimeleri, cümleleri, çıktı da değil bilgisayarda düzelteceğiz. Ki bir daha hatalı çıkmasın…

Her varlığın bir varoluş sebebi var… Bir muzun, bir papağanın, bir yaprağın, yağmurun, kayanın, kumun, nohutun. Her şeyin…

Bizim de varlık olarak bir varoluş sebebimiz var. Sadece farkına varmak, idrak etmek, bilinçli bakmamız gerekiyor.

14 günlük yazı dizisinin bu bilince rehber olacağını biliyorum. Kafalar biraz karışacak. “Aman be sende” ler olacak.

Bazıları belki uyanmayacak. Ama en azından birazda olsa aydınlanma yaşayacak. Bazıları ise yön teyidleyecek, belki biraz yön değiştirecek. Bazıları ise 14 günün sonunda bambaşka bir yol çizecek.

Bu yazı dizisi ile verilen mini eğitim bedavadır. Ama karşılığına paha biçilemez.

Eğer aradığın şey bakıyor olduğun yerde olsaydı, şimdiye kadar çoktan bulmuş olurdun!

CHERI HUBER

Verilen görevlere ayıracağınız vakit, bu mini eğitime bakış açınız, kendinize verdiğiniz değer ile ölçülebilir. Ne kadar vakit ayırırsanız o kadar değerlisinizdir. Başarının %80’i bununla alakalıdır. Bulunmakla alakalı. Dikkate almakla…

Sana uyan paltoyu keşfetmek

Yaşamınızın yönü bir palto gibidir. Size uyup uymadığını anlamak için üzerinizde denemelisiniz. Uygun değilse onu değiştirmelisiniz.

Burada amaç SANA UYAN PALTOYU KEŞFETMEKTİR!

Size 14 gün boyunca göndereceğim her eposta; sizi, sitemde şimdi olduğu gibi bir yazıya yönlendirecek. Sadece siz okuyabileceksiniz. Her yazı, içerisinde bir link içerecek. Bu linke tıklayarak günlük görevlerinizi içeren pdf dosyayı indirebileceksiniz.

Bu esnada eposta adresimi muhakkak ” güvenli gönderenler listesine ekleyiniz. Yoksa sonraki epostalar sizin “junk, spam, tanıtım gibi kutulara düşebilir ve eğitimin ritmini kaçırabilirsiniz! Bu kısım çok önemlidir.

Çok önemli bilgi: Lütfen acele etmeyin ve her yazımı çok dikkatli okuyun. 14. günün sonunda bu dünyaya geliş amacınızı keşfedeceksiniz. Bu arada eğer egzersizleri yapmakta zorlanıyorsanız size bir telefon kadar uzaktayım. Sitemdeki kurumsal whatsapp hattımdan tarafıma ulaşabilir ve “Hak Atölyesi” programıma katılarak benim rehberliğimde bu süreci yönetebilirsiniz.

Bu yazı sana aittir. Burada yazılanlar sana yazılmıştır. Eğer çevrenizde hayat amacını bulmak konusunda ısrarlı kişiler varsa ve senin için özelse bu linkten onlarında katılımını sağlayabilirsiniz.

Hak Atölyesi kategorisinde ki yazılarıma ulaşmak isterseniz bu linkte tıklayın.

Yarın size aynı saatte tüm programı tanıtacağım bir bilgi postası göndereceğim. Bir sonraki gün adım adım egzersizlere başlıyoruz. Heyecanlı olduğunuzu biliyorum. Bende öyleyim. 14 günlük programınız an itibariyle başlamıştır. Biraz sabır… Hayırlı olsun! Yarın görüşmek üzere!

Erguvan Özbek

Not: Beni instagramda takip etmeyi unutmayın. Bir çok bilgi ve canlı etkinlik ile sıra dışı bilgiler paylaşıyorum.

Telegram’da yazılarımı takip için lütfen tıklayın!

Youtube kanalımı takip için lütfen tıklayın!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba,
  Tarafıma gelen epostayı okudum sonunda bugünkü yazıya tıkla bölümüne basınca direkt websitesinde genel bir yazı açıldı okudum. Ancak hergün bir görev verileceği bilgisi vardı bugünkü görev nedir onu göremedim. Destek bekliyorum
  Tesekkürler

  1. Funda hanım, merhabalar, bugünkü yazı tanışma yazısı, yarın 2. mailde size eğitim genel bilgisini vereceğim. Sonraki mailde egzersizler başlıyor. 70’ten fazla egzersizi adım adım size gönderiyor olacağım.

 2. merhaba ben kayıt olduğum için tanışma maili geldi ama sayfada ilerledikçe tekrar kayıt olun bilgisi çıkıyor sebebini anlayamadım

 3. Merhaba.
  19 Haziran’da mailiniz geldi. 1. Gün yazısı vardı ama devamı yok. Bu konuda bilgi verir misiniz?
  Teşekkür ederim:)

 4. Hayat yolculuğuma ışığınız için sonsuz teşekkürler.. İki gün önce farkındalıklar ilgili arkadaşımla konuşurken bu soruyu sormuştum ve niyet etmiştim . Sonsuz teşekkürler 🙏🌈

 5. Merhaba kayıt olduğum halde tekrar kayıt ol diye bir sayfa çıktı… tanışma yazısını okudum… egzersiz nedir bulamadım?!. Teşekkür ederim…iyi çalışmalar dilerim

 6. merhaba dün kayıt oldum ilk mailiniz geldi bugün gelmedi yanlış mı kayıt oldum acaba başka bir şey yapmam gerekiyormu

 7. Merhabalar
  1.gün PDF dosyası bana gelmedi henüz,tanışma yazısı geldi sadece.

 8. Merhabalar
  Bana sadece tanışması yazı geldi ,PDF gelmedi.ne zaman gelecek.teşekkür ederim şimdiden,böyle bir imkan sunduğunuz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu