DİJİTAL AİLE ATÖLYESİ
ÇOCUKLARINIZI DİJİTAL TEHLİKELERDEN KORUYUN!
PROGRAMLAR

Yüzleşmemiz Gereken GERÇEK
Tam Karşımızda Duruyor!

Dinmek bilmeyen tartışmalar, çatışmalar hatta kavgaların
tek sorumlusu çocuklar ya da oyunlar değil!

Çocuklarınız için
GÜVENLİ DİJİTAL ORTAMI
gelin birlikte oluşturalım!

DİJİTAL AİLE ATÖLYESİ NEDİR?

Aldığı ilk nefeste dijital yaşamın içine doğan çocuklarımız için; önce ebeveynleri bilinçlendirir. Böylece yetişkinlerin çocuklarına rehberlik edip adeta dijital dünyada onlar için emniyet kemeri olabilmesini sağlar! Dijital dünya her saniye değişmeye devam etse bile bu programa katılan herkes artık dijital ortamda hem kendisine hem de çocuklarına kaptanlık yapabilecek. Sert rüzgarlar ve kayalıklardan koruyabilecek.

Korku tıklaması değil bilinç dokunuşu

Dijital dünya her an değişmeye ve kendini yenilemeye devam ediyor.

 

Bu durum öncelikle yetişkin yaşta ki insanların gözünü korkuturken, çocuklarında zihinlerini bulandırıyor.

 

Artık neyin iyi neyin kötü olduğunu anlayamadan hep bir korku halinde kullanıyoruz dijital dünyanın sunduklarını. Bize faydası olan ve aslında nimetler sunan bu dijital gelişmeler her geçen gün korku duyarak tıklanan ve acaba buna tıklasam başıma bir şey gelir mi sorularını da beraberinde getiriyor.

 

Kredi kartı hesaplarının çalınması, yolsuzluk, kara para aklama, kumar, fuhuş, kişisel bilgilerin çalınması ve çok daha fazlası var.

 

Bu durum ‘’Korku Tıkı’’ adını verdiğim durumu da beraberinde getiriyor. Bir de bunun mazeretleri var ki evlere şenlik. ‘’Ben teknoloji özürlüyüm evladım!’’ O kadar sık duyuyoruz ki bu cümleyi.

 

Gelin görün ki ne TIP dünyasında karşılığı var ne de gerçeklik ile örtüşüyor. Korkularınızı anlıyorum ve biliyorum. Bu yolda sizlere rehberlik edeceğim ve her bir ‘’Korku Tıkınızı’’’Bilinçli Dokunuşa’’ birlikte çevireceğiz.

DOĞUŞTAN DİJİTAL ÇOCUKLAR!

Çocuklarına, dijital dünya ile ilişkilerinin verebileceği muhtemel zararlar konusunda kaygı duymayan ve bu konuda çareler aramayan ebeveyn var mıdır?

 

Dijital Dünyada Ebeveyn Olmak neden zor?

 

Çocukluk anılarımızdan bahsederken çoğumuz nasıl ağaçlara tırmandığımızı, yetişkin gözetiminde olmadan nasıl özgürce mahallemizde koşup oynadığımızı, saatlerce bıkmadan usanmadan nasıl ip atladığımızı, top oynadığımızı, bisiklet sürdüğümüzü anlatırız.

 

Ancak bu anlattıklarımız, kendi çocuklarımızı yetiştirdiğimiz dijital dünyadan çok ama çok farklıdır ve bu durum pek çoğumuz için korkutucudur.

 

Gelişen teknoloji nedeniyle çocuklar doğar doğmaz ‘ekran’ ile tanışır duruma gelirken çocukların yaşamında dijital teknolojinin gittikçe artan rolü pek çok ebeveynin endişelenmesine ve kafa karışıklığı yaşamasına neden oluyor.

 

Ekran başında geçirilecek doğru süreye ve televizyonlara, dokunmatik ekranlı cihazlara, cep telefonlarına ve bilgisayar oyunlarına uygun seviyede erişime karaR vermek – güvenlik ve gizlilik ayarlarının tercihi – bağımlılık ve siber güvenlik meseleleri modern ebeveynlerin karşı karşıya kaldığı dijital sorunlardan sadece birkaçı. Ayrıca ebeveynlerin sağlık uzmanlarından, eğitimcilerden, psikologlardan, medyadan ve başka ebeveynlerden işittikleri çelişkili tavsiyeler dijital dünyada çocuk yetiştirmeyi daha da karmaşık hale getiriyor.

 

Üstelik dijital dünyadan, teknolojiden uzak durmak olanaklı ve gerçekçi görünmüyor. Kaldı ki teknolojinin kendisi mutlak iyi ya da kötü değildir. Onun iyi ya da kötü oluşu bizim kullanma biçimimize bağlıdır.

 

O zaman ne yapacağız?

 

Goodwin’in deyişiyle, ‘tetikte olacağız ama paniğe kapılmayacağız!’

 

Teknolojiyi doğru, sağlıklı ve yararlı biçimde kullanmanın ve çocuklarımıza bu konuda rehber olmanın yollarını bulmamız gerek.

DİJİTAL AİLE ATÖLYESİNE

katılmanız için

5 NEDEN!

Dijital Aile Atölyesi sizi nihai amacınıza adım adım ulaştırır!

"DİJİTAL AİLE" Atölyesine
katılarak neler elde edeceksiniz?

Dijital Aile Atölyesinde

teknoloji dünyasında
çocuk yetiştiren ebeveynlerin

aklını kurcalayan aşağıdaki sorulara cevap arayacağız!

"DİJİTAL AİLE"
Atölye İçeriği

Dijital Aile Atölyesi konuğu

Yeşim Lale Çetinkaya Kadıoğlu

Kendisi lisansını çift-anadal olarak işletme & sahne ve gösteri sanatları yönetimi üzerine tamamlamış, yüksek lisansı ekonomi üzerine İngiltere’de yapmış, sonra oyun sektöründe kısa süreli çalışıp ardından 13.yılını tamamladığı İngilizce öğretmenliği geçiş yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Yaratıcı Drama Eğitmenidir. Şimdi de 2 çocuk annesi ve ömür boyu süreceğini söylediği eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde devam etmektedir.

İşleyeceği konular

M. Dünya Kahtalı

Dijital aile mentörü

2016 yılında Malatya’da ki evimin bana ait odasında çalışma masamın başındayım. Yine önümde bir yığın kağıt, not ve hayata geçmeyi bekleyen fikirler. İçimden bir cümle kopuveriyor ‘’Fikirlerin kimsenin umurunda değil’’ 24 yaşında bir gencin hayal kırıklığının dışarıdan duyulmayan ama içeriden gırtlak yırtarcasına attığı bir çığlık.

 

Notlarımı topladım ve kütüphaneme gidip yeni bir gelişim kitabına başladım. Okunabilecek her tür gelişim kitabını okumuştum. Eğitimden eğitime giriyordum. Bir şeylere faydası oluyordu ama hep eksik kalan bir şey vardı. Lisede olduğum yıllarda ‘’bir insana ihtiyacım var’’ diyordum, benimle konuşacak, anlayacak, kafa karışıklığımı toparlayacak, yardım edebilecek bir insana. Tahmin edin ne oldu? O insan hiç gelmedi. Tabii ki gelmeyecekti. 24 yaşımda o gece anladım ki beklediğim insana dönüşmek zorundayım, o kişi ben olmalıyım.

 

Çocukken ihtiyacım olan insana dönüşmek için azimle çalıştım, öğrendim, hatalar yaptım, eğitimlerin sonu gelmiyordu. O eksik parça bir türlü tamamlanmıyordu. Sanki bir çıkrık parçası varmışta onu da yerine yerleştirirsem tüm sistem kusursuz işlemeye başlayacakmış.

 

Bir gün Hak Atölyesi için bir davet aldım. Hadi bir daha dedim, bir daha eğitime, demek ki yerine getirmediğin bir taahhüt var. Bir aylık bir sürecin sonrasında o çıkrık parçasını bulmuştum. Artık her şey net ve berraktı.

 

Ben Muhammed Dünya Kahtalı, hayat amacını keşfetmiş, misyonunu bulmuş ve ‘’Çocukken ihtiyacı olan o insana’’ dönüşmüş kişiyim. Benim misyonum ‘’Maceraya yeni atılmış, Dünya’yı keşfetmek için yola çıkmış her çocuğa ve ailelerine yardımcı olmak, son nefesime kadar rehberlik etmek.’’

 

Her çocuk Dünya’ya geldiğinde araştırmacıdır, maceracıdır, bilim insanıdır, tasarımcıdır. Dünyamızın geleceği olan çocuklarımız için gelin birlikte öğrenelim, birlikte yapalım, birlikte değiştirelim!

 

Dünya Kahtalı

Dijital Aile Mentörü

DİJİTAL AİLE

ATÖLYESİ

Başa dön tuşu