Yaşama Dair

13.Gün – Aksiyon planlama egzersizleri

Nişan al. Hazır ol ve Ateş et.

İnsanların çoğu kendilerine hedef koyar. Gerçekleşmesini istedikleri hayalleri, arzuları vardır. Bunları gerçekleştirebilmek için harekete geçerler. İnternet sitemde bir çok yazıda bahsettiğim gibi; engeller ile karşılaşınca hemen konfor alanına geri dönerler. Bu yazı dizisinde şimdiye kadar size ücretsiz ve gönülden sunduğum egzersizler ile misyon ve vizyonunuzu hazırladıysanız sizi tebrik ederim. Çünkü en önemli kısma geldiniz. Tutkunuzu gerçek bir aksiyon yolculuğuna yönlendireceksiniz.

Bir çok kitap okudunuz. Bir çok youtube videosu izlediniz. Motivasyon videoları, liderlerin konuşmaları… Şöyle yapın. Böyle yapın. Şunu yaparsanız bu olur. Bunu yapın şu olsun. Siz şöylesiniz, böylesiniz…

Gerçek şu ki misyon ve vizyonunuz olmadan bir aksiyon sürecini hayatınıza sokmak nohut olmadan nohut yemeği yapmaya benzer:) Bir ileri iki geri gidersiniz. Ama kimse size neden olmadığı konusunda rehberlik yapmaz çünkü böyle bir taahhüdü yoktur.

Taahhütüm

Bu yazı dizisinde ben size bu taahhütü veriyorum. Eğer hayat oyununu ciddiye alıyorsanız ve bir daha asla alelade bir hayat yaşamak istemiyorsanız bende sizi ciddiye alıyorum. Bu sebeple yarın ki ve son epostamda gerçek savaşçılara, hayat oyununun lideri olmak isteyenlere reddedemeyeceği bir fırsat sunacağım. Kendimi bu fırsat konusunda taahhüt altına alıyorum çünkü misyonum ( size dünden önce aktardığım gibi ); insanların hayatlarını en üst seviyede yaşamaları için ilham kaynağı olmak, rehberlik etmek ve yardımcı olmak… Misyonumu layıkıyla gerçekleştirebilmek için zamandan ve mekandan bağımsız tüm enerjimi vermeye hazırım ve veriyorum.

Varoluşa bir bütün olarak bakmamız gerekiyor. Tam, bütün, integrity hali kolay elde edilemez. Çaba harcanması lazım. Doğru bilgi ve rehberlikle yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Hepimizin her sıkıştığımız anda başvurabileceğimiz bir rehbere ihtiyacımız var. Ben bunu taahhüt ediyorum. Hayat bir alma-verme dünyasıdır. Almak istersek vermemiz lazım. Vermek istiyorsak almamız lazım.

Dikkat edin. Eğer ilham kaynağı olacaksam ve rehberlik edeceksem benimle aynı vizyona sahip binlerce insan ile bir araya geleceğim. Yeteneğimi sunmam gereken ve ihtiyacı olan binlerce insan var. Aynı şey sizin içinde geçerli. Bu sebeple buradasınız ve bu yazıyı okuyorsunuz. Tam olması gerektiği gibi…

Misyonunuza oluşturduğunuz vizyon temelinde ulaşırsınız. Vizyonunuza oluşturduğunuz aksiyon planlaması ile…

Aksiyon planlaması orta vadeli bir hedef listesi ile başlar. İleriye doğru değil, geriye doğru gider. Tersine mühendislik kavramı geçerlidir. İlk önce 3-5 yıl sonunda elde edeceklerinizin mini bir “anlık resmi” hazırlanır. Ben 5 yılı tercih etmem. Danışanlarımı 3 yıla yönlendiririm. 3 yıl vizyonunuzu gerçekleştirmek için iyi bir süredir. Milyoner olabilir, hayalinizdeki yazlığı alabilirsiniz. 3 yılda ne istiyorsanız onu elde edebilirsiniz.

Evrenin garantisi

Aksiyon planlama egzersizi garantili bir çalışmadır. Yani %100 gerçekleşecektir. Aksi mümkün değildir. Eğer tüm planlamayı misyon ve vizyonunuz temelinde yaparsanız başarısız olma, gerçekleşmeme ihtimali yoktur. Çünkü tüm evren sizinle birlikte çalışır.

Gerekli olan finans, insan gücü hepsi sanki yıllardır sizi bekliyormuş gibi size doğru çekilir. Yeter ki tutku ve bağlılıkla harekete geçin. Evren size garantisini verir. Çünkü bu dünyaya gelme sebebinizi gerçekleştiriyorsunuz. Aksi nasıl olabilir ki!

Oluşturduğunuz aksiyon planlaması misyonunuzun bir parçasıdır. Heyecanlandırır. Ayakta tutar. Uyutmaz. İçinizde asla sönmeyen alevler yanar. Sizi titretir. Mutlu ve sevinç dolu kılar.

1.000 millik yolculuk tek bir adımla başlar.

-LAO TZU

Çalışma kağıdınızı indirmek için buraya tıklayınız.

Aksiyon formunu indirmek için tıklayınız.

Aksiyon planlama egzersizleri;

3-5 YIL VİZYONU

3-5 yıl sonrasındaki vizyonunuzu tarif ediniz. İşiniz, çalışmanız ya da kariyeriniz neye benzeyecek? Şimdiki zamanda yazın ve tarih koyun. Elde etmeyi arzuladığınız her şeyi detayları ile yazın. Olabildiğince net olun. İstediğiniz kadar yazabilirsiniz. Hayatınızın herhangi bir alanı ile ilgili olabilir. Unutmayın. %100 elde edeceksiniz. Bundan dolayı tüm detaylarıyla çalışın. Liste yapın.

1 YIL VİZYONU

3-5 Yıl vizyonunuzdan geriye gelin ve ilk 1 yılınızın sonundaki resmi yaratın. Neler elde ettiniz? Yazın. Listeleyin.

30 GÜN VİZYONU VE AKSİYON PLANI

30 günlük vizyonunuzu yazın. Ama bu sefer, bu ay sonunda elde edeceğiniz vizyona ulaşmak için gerekli aksiyon planını da ekleyin.

7 GÜN AKSİYON PLANI

30 günlük vizyonunuza erişebilmek için almanız gereken 7 günlük aksiyonlarınızı yazın.

1 GÜNLÜK AKSİYON PLANI

30 günlük vizyonunuza erişebilmek için almanız gereken 1.  gün aksiyonlarınızı yazın. Ve hemen yapmaya başlayın.

Yarın sunacağım fırsatı değerlendiren tüm yol arkadaşlarımla bu süreci beraber tasarlayacağız.
Yarın, benim ve gelecekteki yol arkadaşlarım için büyük gün!

Görüşmek üzere.

Sevgiler.

Erguvan Özbek

İnstagram ve Telegram’da takip için tıklayınız!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu