Online Milyoner

8 adımda iletişim ve kreatifler için BRIEF hazırlanması

Sosyal medya reklamlarınız için ön hazırlık yapın!

Dijitalde reklam hazırlama teknikleri

Başarılı reklam kampanyalarına etki eden faktörler;

Reklamlarında mesajını ilettiğin araç yani medyanın etkisi yapılan araştırmalara göre %30′ tur.

Mesajın kendisi yani reklamın içeriği ve kreatifler %70 etki gösterir!

İletişim ve kreatifler için BRIEF hazırlama adımları

  1. Hedef Kitle
  2. USP
  3. Anahtar Kelimeler
  4. Özellik / Fayda
  5. Kampanyalar
  6. Rakip Kampanyalar
  7. Görsel
  8. Mecralar

1.HEDEF KİTLE: reklamı görecek kişiler kimlerdir? Ürün ya da hizmetini kim alır? Demografik ve psikografik özellikleri nelerdir? Yaş aralığı? Nerede yaşar? Hobileri nelerdir? Ne yer? Ne içer? Nerelere gider? Evli midir yoksa bekar mı? Barlara gider mi? Hangi sporları yapar? Bilardo oynar mı? Kitap okur mu? Okursa hangi türleri? Dizi izler mi? İzliyorsa hangilerini? Sinemaya gider mi? Alışveriş merkezlerinden alışveriş yapar mı yoksa daha çok online alışverişi mi tercih eder? Burası sonsuzdur. Temel olan coğrafi bilgi ve yaş aralığını belirledikten sonra geriye kalan bilgiler sizin hedef kitlenizi daraltmanıza ve reklamlarınızı daha kesin alıcılara göndermenize imkan sağlar. Böylece odağı yüksek potansiyel alıcılara ulaşma imkanınız çok daha fazla olacaktır.

2. USP: Markanızın ilgili ürün ya da hizmetle ilgili USP’ si var mı ( USP: Unique Selling Proposition ) ? Türkçe de “benzersiz satış/değer önermesi” anlamına gelen ve BSÖ ya da BDÖ olarak kısaltılan USP; “rakiplerinizden neyi farklı yaparsınız?” sorusuna cevabı içerir. Yani siz rekabet ettiğiniz kurum ya da kuruluşlardan potansiyel müşterilerinize neyi farklı kılıyorsunuz? Hangi ürün ya da hizmet özelliğinizi kullanarak ne fayda sunuyorsunuz? Artı bu fayda sizi rakiplerinizden nasıl farklı kılıyor ki müşteri adayınız sizden satın alım yapsın? Çoğu kuruluş bu çalışmayı yapmadığından o kadar müşteri kaçırıyor ki! Özellikle pandemi sürecinde online alışverişin çılgınlarcasına arttığı bu devirde USP çalışmaları yapan kuruluş ve kurumlar müşterileri nezdinde dönüşümlerinde bu farkı yaşayacaklardır.

Farkı siz Yaratın!

3. ANAHTAR KELİMELER: Hedef kitlenizin konuyla ilgili kullandığı sözcükler ve arama terimleri nelerdir? Reklamlarınızın kreatiflerini hazırlarken metinlerde bu “anahtar kelimeleri” bolca kullanacağız. Amacımız potansiyel müşterilerimizin ilgisini çekecek metinler hazırlamak. Bu da ancak müşterimizin kafasındakileri metine yansıtmakla mümkün olabilir. Online Milyoner yazıları takip ederek daha detaylı bilgi edinin!

4. ÖZELLİK/FAYDA: Ürün ya da hizmetinizin öne çıkan özellikleri nelerdir? Bu özellikleri bir A4 sayfaya sıralayarak çalışma yapmamız gerekiyor.

Ürün ya da hizmetinizin özelliklerini sıraladıktan sonra her bir özellik için bu özellikten elde edilecek faydalar çalışmasını yapmamız gerekiyor. Çünkü metin yazımında kullanılacak kelimeler özellikleri değil faydayı içerecek. Kısaca müşteriye olan faydası…

5. KAMPANYALAR: Şimdiye kadar ürün ya da hizmetinizle ilgili kampanya yaptınız mı? Yaptıysanız sonuçlar nasıl oldu? Dönüşümler için ilgili analizleri yaptınız mı?

6. RAKİP KAMPANYALAR: Ürün ya da hizmetinizle ilgili rakiplerinizin yaptığı kampanyalar var mıdır? Varsa müşterileri nasıl reaksiyon gösteriyor? Bu bir standart mıdır? Kendinizi rakiplerden farklılaştıracak ne tür kampanyalar belirleyebilirsiniz? 3 al 2 öde mi? 1 alana 1 bedava mı? Sepette %35 ekstra indirim mi? Başka firmaların tamamlayıcı ürünleri ile belirlenecek ortaklık girişimleri mi? Bu maddede de yapacak çok iş var. Hazırlık şart:)

Kampanyalara örnekler

7. GÖRSEL: Metin yazımından sonra tabi ki sırada görseller var. İlgili konu da hedef kitlenizin görmeyi tercih edeceği ve etkilenebileceği görseller nasıl ve neler olabilir? Hatta etkilenmeyeceklerinin de tespit edilmesi gerekiyor ki bu görseller kullanılmasın. Burada bir grafik tasarımcı ya da ajans ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ya da CANVA sitesinden kendiniz online tasarlayabilirsiniz!

8. MECRALAR: Burada da karar vermeniz gereken reklamlarınız / tanıtımlarınız / kampanyalarınız için hangi araç / mecrayı kullanmak olacaktır. Hedef kitleniz daha çok hangi mecralarda bulunuyor sorusu cevaplanmalıdır. Son olarak ta karar verdiğiniz araçların spesifikasyonları, reklam şartları, reklam teknik özellikleri nelerdir bakılması lazım.

Sosyal medyanızın yönetilmesi ve organik büyümesi isteğiniz varsa beni arayın! Sosyal medya ekibim size yardımcı olacaktır!

Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı, Online Milyoner kategorimizi takip etmeyi unutmayın!

Beni Facebook’tan takip için tıklayın.

Instagram’dan takip için tıklayın.

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu