GirişimcilikOnline MilyonerPUSULA Ticaret & Pazarlama
Trend

7 adımda servet yaratın

Güçlü zenginlik sistemi ile başarı hızınızı arttırın

Her işte geçerli genel prensipleri öğrenin

Bu adımların hepsi milyonerler tarafından kullanıldı ve kullanılmaya devam ediliyor. Tamamı kontrol listesi şeklindedir. Böylece hiç bir sırayı atlamayacağız.

İlk önce tüm başlıkları sıralayalım;

 1. Hızlı zengin olmak mümkündür
 2. Muazzam değer sunun
 3. Zamanlama
 4. Sistem kur
 5. Duplikasyon
 6. Kaldıraç
 7. Hızlı zenginlik sistemi

1. Hızlı zengin olmak mümkündür

Dünya çok hızlı değişiyor. Dünya gündemini incelediğinizde bulunduğumuz yüzyılda hiç olmadığı kadar fazla sayıda dolar milyarderi ortaya çıktı. Daha da artacak. Para var. Hep te vardı. Konu sadece hareketi. El değiştiriyor. Kimin cebine girecek? Ticaret trendlerini takip edenler ve yeni dünya düzenine yatırım yapanlar zengin olacak. Hızlı değişimler, hızlı fırsatları, hızlı fırsatlar hızlı zenginliği getiriyor. Gerçek budur. Bunun dışında düşünülen sadece ego’dur. Negatif zihin kalıpları…

Ürün / ticaret siklüsüne bakalım;

 • Başlangıç Fazı
 • Büyüme fazı
 • Olgunlaşma fazı
 • Doyum fazı
 • Düşüş fazı

Bu fazların tamamı eski günlerde 20-30 yılı alıyordu. Şimdi ise şanslıysanız 3-4 yıl, bazı sektörlerde aylar…

Yazılım programları buna çok iyi örnektir. Artık sadece bir kaç ayda her yazılım programı, cep telefonunda ki her uygulama kendisini yenilemek, yeni özellikler katmak durumunda.

Basın ve Yayın sektörü buna çok iyi örnektir. İletişim sektörü ise kalp atışı kadar:) Herkes her şeye çok hızlı ulaşabiliyor. Zihniyet hızı da aynı şekilde nasibini almış vaziyette…

Başarısızlıkların ardında iki temel neden

Başarısızlıkların ardında iki önemli neden iletişim ve zihniyet yapısındaki eksikliklerdir. Kendimizi değiştirmek ve yeni bilgiler edinmek için güçlü bir arzu taşımamız gerekiyor. Ek olarak bunları sürekli yapmamız gerekiyor. Facebook, instagram gibi dijital algoritmalar artık tabanında sadece sürekli iletişim ve etkileşim halinde olan hesapları ödüllendiriyor ve genişletiyor.

Birinci maddemizde şunu anlamamız gerekiyor; bu kadar hızlı değişen bir dünyada elbette hızlı zengin olmak mümkündür. Bu konuda yeni bir mentaliteye, bakış açısına ihtiyacımız var.

2. Muazzam değer sunun

Eğer fazla değer sunmazsanız fazla kazanamazsınız!

-Erguvan Özbek

4 önemli değer kriteri

TALEP: İnsanlar ürün ya da hizmetinizi ne kadar çok istiyor? Ne kadar ödemeye gönüllüler?

TEDARİK: Bulunduğunuz sektörde ne kadar ürününüz var?

KALİTE: Ürün ya da hizmetiniz ne kadar iyi? Daha doğrusu işinizde ne kadar iyisiniz? ( banka hesabınıza bakarak işinizde ne kadar iyi olduğunuzu görebilirsiniz! )

MİKTAR: Sektörünüzde ürün ya da hizmetinizi sunduğunuz miktarlar nelerdir?

Sunduğunuz değerin karşılığı olan gelir bu dört başlıkta ne kadar iyi olduğunuzla alakalıdır. Aslında bu maddede söylemek istediğim temel şey; eğer karşı taraftan ödeme almak istiyorsanız ona çok değer sunmalısınız.

Eğer zengin olmak istiyorsanız çok fazla sayıda insana çok fazla değer sunmalısınız!

Gelirinizde asla ama asla bir tavan bir limit olmamalı. Maaşlı ve zannedildiği üzere garantili işlerde çalışanlar asla zengin olmadı ve olamayacak. Zenginlik forrmülü: 10 müşterin varsa 100’e çıkar. 100 müşterin varsa 1.000’e, 1.000 müşterin varsa 10.000’e, 100.000’e, 1.000.000’a…

3. Zamanlama

Doğru sektör, doğru niş, doğru zamanda!

Zamanlama her şeydir. Ne yapıyorsanız trend zamanda yapmalısınız. Uzun zamanlı yüksek talep içeren arenada savaşçı olmalısınız. Pandemi sürecinde online ticaretin ne kadar sıçradığını hepimiz görüyoruz. Online eğitimlerde öyle. Sosyal medya kullanımı da öyle… Gıda sektörüne ne demeli, market sektörü…

Yapıyor olduğunuz işinizde zaman sınırı da olmamalı. Asla. Çünkü herkesin günde sadece 24 saati var. Maaşlı işler yani çalıştığın zaman başına para aldığın işler maalesef zenginlik yaratmaz. Eğer maaşlı çalışıyorsan en azından yaptığın ya da elde ettiğin sonuç başına pazar kazandığın işte çalış. Böylece yüksek gelir seviyesinde bulunulabilir.

İki türlü iş fırsatını değerlendir

kendi işinin sahibi ol

başka insanlara iş fırsatları sunan işin sahibi ol

4. Sistem kur

Başarılı ticari sistem: kar getiren tekrarlanabilir proses

Bir ticari yapının üç temel bölümü vardır; üretim, operasyon ve pazarlama. Her bir bölümü yeterli, düzgün ve otomatik tekrarlanabilir süreçler ile dizayn etmelisin.

Eğer zengin olmak istiyorsan bu süreçlerin tamamı senden bağımsız çalışabilmeli. Eğer işin içerisindeysen iş senin için değil sen işin için çalışıyorsun demektir. Yani iş senin sahibin sen işin sahibi değilsin!

Her zaman sorulacak soru şu olmalı!

Bu iş ben olmadan nasıl yapılır? İşini seni içermeyecek şekilde sistemize et!

5. Duplikasyon

Para makinanı tamamen değiştirecek bir prensiptir duplikasyon.

Para makinana her defasında 1 TL ya da 1.000 TL atılacağı bir sistem kurmalısın. Ürün ve ya hizmetinin değer karşılığı ne ise…

Duplikasyonun çekirdeğinde tekrarlanabilirlik vardır. Yüksek talep içeren sektörü bul. Bu sektöre yönelik güçlü değer içeren ürün ya da hizmet yarat. Seni barındırmayacak, sensiz işleyecek bir sistem kur. Bu sistemin modelini tekrarlanabilir proses ile ölçeklendir yani katla! Tekrar, tekrar, tekrar…

Yarattığın ticaret en sonunda seni sıkıyor olmalı. Çünkü sana sadece bankadan para çekme görevi kalacak:). Diğer her şeyin yarattığın sistemin içerisinde çalıştığından emin olmalısın.

6. Kaldıraç

Daha fazlasını daha azla yapabilmek zengin insanların vazgeçilmez ticari bileşenidir. İşinde en iyisi olacağına işinde en iyi 20 kişiyi bul ve onları eğit. Sisteminin içine al ve onların senin için çalışmasını sağla.

Örneğin gıda işi kurduysan en iyi satıcıyı bul. Yılda sana 1 milyon TL ciro getiren bir satıcı bulduğunda aynısını bir daha bul. Sen en iyi satıcı olma. Sen en iyi satıcıyı bulan, onu eğiten kişi ol. 20 satıcı; 20 milyon TL ciro getirir. Kaldıraç etkisi burada rol oynar. En iyi genel müdürü işe al. En iyi pazarlamacıyı işe al. En iyi insan kaynakları sorumlusunu işe al.

Eğer bundan sonraki 3 yıl içerisinde çoğunluğun yapmadığı işleri yaparsan, bu 3 yıl sonunda çoğunluğun bir ömür yapamayacağı şeyleri yapabilirsin.

-Wade Cook

7. Hızlı zenginlik sistemi

İç dünyanız dış dünyanızı yaratır. Harita sizsiniz. İnsanlar sizin varlığınızı tecrübe eder. Sizin enerjinizi satın alır ya da red eder. Güçlü kişi, güçlü ürün yaratır. Zenginlik yaratmada içsel kapasite büyük önem taşır. Belirli bir amaç için enerjinizi yükselttiğinizde insanlar ona çekilecektir. Eğer siz bir balonsanız parada havadır. Balonun içerisine ne kadar hava dolduracağınız size bağlıdır.

İçimizdeki Gücün Sırları video eğitimim içsel gücünüzü gerekli rezonansa çekecek bir enerjiye sahiptir. Evrensel prensipleri barındırır ve size iletir. Eğitimi satın almak için tıklayın!

Pusula kategorimizdeki yazılar için tıklayın!

Girişimcilik ile ilgili yazılarımızı kaçırmayın!

Yazımı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayın!

Erguvan Özbek

Amaç Stratejisti. Algı & Performans Koçu, Modern Sufi. @vilaviturkey Kurucu Üyesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu